Gündem Haberleri

  2 kez serbest bırakılmış

  Çetin AYDIN / İSTANBUL
  07.09.2005 - 02:19 | Son Güncelleme:

  Fatih Camii avlusuna geçen cuma kürsü kurup Atatürk’e ve cumhuriyete hakaret ettiği gerekçesiyle aranan Hizb-ut Tahrir örgütünün lideri Yılmaz Çelik’in, daha önce de aynı suçlamayla Ankara’da iki kez gözaltına alındığı, çıkarıldığı mahkemelerde serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Eylemin üzerinden 4 gün geçmesine karşın Çelik hálá bulunamadı.

  MALZEMELER BULUNDU

  Bu arada son operasyonda yakalanan örgüt üyelerinin evleriyle üzerlerinde yapılan aramalarda, Fatih Camii’nde, eylemde okunan ve dağıtılan 5 koli örgüt imzalı kitapçık, 2 megafon, 5 adet, üzerinde ‘Ya Hilafet Ya Şehadet’ yazılı örgüt imzalı afiş, 6 bilgisayar, 1 fotoğraf makinesi, 3 harddisk, 128 adet örgütsel içerikli CD, 1 adet video kaset, 117 adet değişik başlıklarda örgüt imzalı bildiri, 17 adet örgütsel içerikli kitapçık ve çok sayıda örgütsel döküman ele geçirildi.

  POLİSTEN SAVUNMA

  Üst düzey bir emniyet yetkilisi, şunları söyledi: ‘Eylem sırasında müdahale edilebilirdi, ancak örgüt üyeleri kadın ve çocukları kullanarak eylemi gerçekleştirdi. Burada olabilecek bir arbede daha kötü sonuçlar doğmasına ve onların istediği kargaşa ortamına hizmet edecekti. Bu nedenle biz kamerayla tespit yaptık, şimdi de gözaltına alıyoruz.’

  İki kişiye tutuklama

  HİZB-UT Tahrir Operasyonu’nda gözaltına alınan 7 zanlı, Emniyet’teki sorgularının ardından dün İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Zanlılardan Uğur Kankur ile Erdal Ercan silahsız örgüt üyesi oldukları ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. Hakan E., Ömer D., Türker G., Zeynep K. ve Hürü G. ise savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı. Örgütün İstanbul sorumlusu Süleyman U.’nun da aralarında bulunduğu 3 kişinin Emniyet’teki sorgusuna devam ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı