GeriGündem 2 kahraman engelledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2 kahraman engelledi

2 kahraman engelledi
refid:21509806 ilişkili resim dosyası

Bingöl’de 10 askeri şehit eden teröristlerin hedefinin 3 otobüsü birden vurmak olduğu ancak koruma görevi üstlenen 2 askerin ateş açmasıyla kaçmak zorunda kaldıkları anlaşıldı. Kahraman Mehmetçiklerden biri olan Cihan İlhan hafif yaralı olarak kurtuldu, Hüseyin Aydoğdu ise şehit düştü.

BİNGÖL-Muş Karayolu’ndaki saldırıda 10 askeri şehit eden 70 askeri de yaralayan terörist gruba istihbarat sağladıkları tespit edilen 3 kişi gözaltına alındı. İstihbarat birimlerine ilk gelen bilgiler, terörist grubun saldırıdan bir gün önce ‘Kandilcik’ denilen Bitlis’teki Sehi Ormanları bölgesinden Bingöl’e geldikleri yönünde. 2 roketatar ve uzun namlulu silahlar taşıyan 2’si kadın 7 kişilik PKK’lı grubun başında Suriyeli “Rojhat” kod adlı Vurya Muhammedi’nin olduğunu belirlendi. Yetkililer, aynı grubun pazar günü Karlıova’da 8 polisin şehit edildiği saldırıyı da gerçekleştirdiklerini söyledi. Teröristler, kendilerine ulaşan bilgi üzerine Bingöl-Muş karayolunun 16’ncı kilometresindeki rampayı pusu alanı olarak belirledi ve konvoyu bekledi. 2 zırhlı kobra, 1 jammer aracı, 1 ambulans, 2 güvenlik aracının koruduğu 3 otobüs ve 2 minibüs saat 12.15’te rampaya ulaştı. Teröristlerin ateşlediği ilk roket, konvoydaki 3’üncü otobüsün ön tekerleğine isabet etti. 2’nci roket ise otobüsün ön camından girip arka camından çıktı. Roketin ardından teröristler kalaşnikoflarla ateş açtı. Saldırının ilk anında 6 asker otobüste roket atışı ile 3 asker ise kurşun yarası ile şehit oldu. Teröristler, konvoydaki diğer otobüsleri de hedef aldı, ancak en başta koruma görevi üstlenen 2 askerin ardından diğer askerlerin ateş açmasıyla kaçmak zorunda kaldı.

HAİN SALDIRI İŞTE BURADA OLDU / WEB TV

Biri kurtuldu, biri şehit

Bu 2 kahraman askerden birinin, çelik yelek giymesi sayesinde hafif yaralı kurtulduğu ortaya çıktı. Afyonkarahisar Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol tedavisi süren Er Cihan İlhan’la telefonla görüştüğünü belirterek, “Durumu iyiymiş. Muhafız olarak görevlendirildiği için çelik yelek giymiş ve saldırıdan hafif yaralı kurtulmuş” dedi. Diğer kahraman Mehmetçik  Hüseyin Erdoğdu ise çatışmada şehit düştü.

Ormana kaçtılar

Saldırının ardından teröristlerin beyaz bir araçla kaçtıkları iddiasının doğru olmadığı ortaya çıktı. Teröristlerin saldırı sonrasında yürüyerek Sehi Ormanları bölgesine kaçtıkları tespit edildi. Sehi Ormanları, geçen martta 6 polisin şehit edilmesi üzerine başlatılan operasyonlarda 15 kadın teröristin öldürülmesiyle gündeme gelmişti.

Emir Bahoz’dan

Saldırı emrinin Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin tarafından verildiği bilgisine ulaşıldı. Suriyeli Fehman Hüseyin’in örgütün sözde eyalet sorumlularına yönelik yaptığı telsiz konuşmalarında sık sık sansasyonel eylemler gerçekleştirilmesi konusunda ağır baskı yaptığı belirlendi.

25 kontrol noktası vardı

Bingöl Valiliği’nin dün yaptığı açıklamada da şu ayrıntılara yer verildi: “Elazığ-Bingöl-Muş karayolu güzergahında konvoy öncesi menfezler dahil yolun kontrolü yapılmış, 25 ayrı kontrol noktasında 2 motorlu piyade kolu, 3 Jandarma komando timi, 2 Jandarma asayiş komando timi, 4 Jandarma iç güvenlik timi, geçici köy korucuları unsurları takviyeli 1 polis Özel Harekât timi, 14 geçici köy korucusu, yolu emniyete almış, ayrıca aynı güzergahta 6 BTR ve 4 Shortland zırhlı aracı ile yol emniyet ve kontrol devriyesi icra edilmiştir.”

Duran kalbi 3. kez çalışmadı

BİNGÖL’deki askeri konvoya yapılan saldırıda kalbi durduğu için önce şehit sayılan, daha sonra sağlık görevlilerinin kalbini çalıştırmayı başardığı Jandarma Çavuş Mehmet Dildari’nin kalbi (21), gece 02.00 sıralarında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde son kez durdu. Niğde’nin Bor ilçesi Kemerhisar beldesindeki nişanlısı Sevim Süyüm, Dildari’yle pazartesi günü telefonla görüştüğünü belirterek, şöyle dedi: “‘Telefonum kapalı olursa merak etmeyin. Burada sinyal kesiciler var. 2 konvoy gidiyoruz’ dedi. ‘Şehit olursam arkamda sizi bıraktığım için yanarım, kör bir kurşuna gidersem ona yanarım’ diyordu.” Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü’nü kazanan Dildari’nin okula kayıt yaptırmak için izin aldığı ve birliğine döndüğü ortaya çıktı.                   

Otobüs şirketine yakın takip

ASKERİ yetkililer, bölgede yüzlerce asker sevkiyatının yapıldığını, bu nedenle yıllardır bölgedeki şirketlerden otobüs kiralandığını belirterek, sevkiyatın güvenliğinde görülen aksaklıkların ortadan kaldırılması için de çalışmaların daha etkili hale getirildiğini söyledi. Bingöl’deki sevkiyatın yapıldığı otobüs işletmesinden, otobüslerin kalkış zamanı ve güzergahı ile ilgili terör örgütüne bir bilgi akışı olup olmadığı da araştırılıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle