GeriGündem 2. hayalet gemi denizde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2. hayalet gemi denizde

2. hayalet gemi denizde
refid:24805939 ilişkili resim dosyası

MİLGEM Projesi’nin 2’ncisi olan ve radar kesit alanları düşük olduğu için düşman radarlarında bir tekne gibi algılandığından ‘hayalet gemi’ diye nitelendirilen TCG-Büyükada (F-512), TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in katıldığı törenle hizmete girdi.

İstanbul Tersanesi Komutanlığı’ndaki törende yabancı firmaların 500 milyon dolar fiyat verdiği gemilerin, Türkiye’de yerli üretim gücünü kullanarak 260 milyon dolara mal edildiği açıklandı. Törende, TCG Burgazada’nın (F-513) ilk kaynağı da Çiçek tarafından yapıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun konuşma yaptığı törende, programda olmasına rağmen Başbakan Erdoğan konuşmadı. Çiçek, TCG Büyükada Komutanı Binbaşı Ali Tuna Baysal’a geminin ‘Hizmete Giriş Belgesi ve Kuruluşa Alınış Belgesi’ni teslim etti. Baysal yeminle gemiyi teslim aldı. Çiçek, Başbakan Erdoğan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Bakanı Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Özel ve kuvvet komutanları Büyükada korvetini gezdi.

MİLGEM PROJESİ

12 Mart 2004’te İstanbul Tersanesi Komutanlığı bünyesinde oluşturulan MİLGEM Proje Ofisi tarafından dizayn ve entegrasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilen MİLGEM Projesi’nin ilk gemisi TCG Heybeliada’nın teslimatı 27 Eylül 2011’de yapıldı. İlk kaynak töreni 27 Eylül 2008’de yapılan TCG Büyükada’nın denize inişi ise 27 Eylül 2011’de gerçekleşti. MİLGEM Projesi, keşif ve gözetleme, hedef tespit, teşhis ve tanıma, erken ihbar görevleri ile üs ve liman savunması, denizaltı savunma harbi, su üstü harbi, hava savunma harbi, amfibi harekât ve karakol faaliyetlerini icra edecek 8 adet ‘Denizaltı
Savunma Harbi (DSH) ve Keşif Karakol Gemisi’nin yerli tasarım, inşa, donatım ve entegrasyonu ile
tedarikini içeriyor.

DONANIMI

- Satıhtan satıha güdümlü mermi (HARPOON)
- Nokta savunma G/M Sistemi (RAM)
- 1x76 mm top
- 2x12.7 mm makineli tüfek (STAMP)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle