Gündem Haberleri

  2 Fantom havada çarpıştı

  Metehan DEMİR-Mikail PELİT ANKARA-MALATYA - DHA
  11.01.2002 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Malatya'daki Erhaç 7'nci Ana Jet Üssü'nden havalanan iki F-4E (Fantom) uçak, "yakın kol" şeklinde uçarken bilinmeyen nedenle "kanat kanada" çarpışıp kontrolden çıktı.

  Malatya'daki Erhaç Üssü'nden eğitim uçuşu için havalanan F-4E (Fantom) savaş uçaklarından ikisi havada çarpıştı. Uçaklarda pilot ve silah sistem subayı olarak görev yapan 4 asker son anda atlayarak kurtuldu.

  Erhaç 7'nci Ana Jet Üssü'ndeki 173'üncü Filo'dan dün öğle saatlerinde havalanan 2 savaş uçağı, bir süre uçtuktan sonra, Malatya'nın Darende ve Sıvas'ın Gürün ilçeleri arasında çarpıştı. 'Yakın kol' uçuş yaparken henüz bilinmeyen nedenle saat 12.40'ta 'kanat kanada' çarpıştıktan sonra kontrolden çıktı. Uçaklar, alev topu halinde Darende İlçesi'ne bağlı Ayvalı Beldesi yakınlarında, karla kaplı ormanlık alana düştü.

  Pilotlar anında karar vererek, fırlatma koltuklarının kollarını çekti ve uçakları terkettiler. Fırlatma koltuklarıyla emniyet mesafesi dışına çıkan ve paraşütleri açılan Hava Silah Sistem Subayı Binbaşı Cumhur Erdeniz, Hava Pilot Yüzbaşı Erdinç Başçınar, Hava Pilot Üsteğmen Murat Pınar ve Hava Silah Sistem Subayı Üsteğmen Konuralp Durağan, karla kaplı dağda yaklaşık 1 kilometrekarelik alana indi. Binbaşı Cumhur Erdeniz, cep telefonuyla Erhaç Hava Üssü'nü arayıp, ‘‘Uçaklarımız çarpıştı, 4'ümüz de kurtulduk’’ bilgisini ulaştırdı.

  2.8 SANİYEDE ATLADILAR

  Aynı anda Erhaç Hava Üssü'nden havalanan arama kurtarma helikopterleri, pilotların koordinatlarını verdiği bölgeye ulaşarak 4 subayı alıp Malatya Askeri Hastanesi'ne getirdi. 4 subayın da korkunç kazayı hafif sıyrıklarla atlattığı anlaşıldı.

  Pilotlar ve Silah Sistem Subayları, çarpışmadan 2.8 saniye sonra uçakları terketmeyi başardı, 4 saniye sonra da paraşütleri açıldı. Normalde, bir F-4 uçağında iki pilotun atlama aralıkları 1.392 saniyeyi geçmezken, dünkü kazada yakın kolda uçan uçaklarda, atlama emrini takiben en kıdemli pilotun ardından 3 pilotun fırlatma koltuğunu çekip atladığı ve bunun toplam 2.8 saniyeyi bulduğu belirtildi.

  Olay yerine ilk giden ekiplerin aldığı izlenim ise uçakların kuş sürüsüne bağlı kontrolün kaybedilmesi ile çarpışabileceği yönünde oldu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı