Gündem Haberleri

  2.8 santimlik Kuran-ı Kerim

  Kemal KARADAĞ/ÇORUM, (DHA)
  16.12.2009 - 13:38 | Son Güncelleme:

  ÇORUM'da 69 yaşındaki Turan Çevşenli'ye ait olan 2.8 santim boyundaki Kuran-ı Kerim, görenlerin dikkatini çekiyor.

  Siyah- beyaz fotoğraf baskısı ile yapılan Kuran-ı Kerim'in kendisinde 53 yıldan bu yana bulunduğunu belirten Çevşenli, “Benden önce babam ve dedem saklıyordu. Onlara nereden ve nasıl geldiği konusunda bilgi sahibi değilim” dedi.

  Çorum'da düğün salonu işleten Turan Çevşenli, dedelerinden kalma 2.8 santim boyundaki Kuran-ı Kerim'i saklıyor. 2.8 santimetre boyunda, 2 santimetre eninde olan ve kalınlığı 1 santimetre olarak ölçülen Kuran-ı Kerim'i yıllardır koruduğunu söyleyen Çevşenli, kendisine aile mirası olarak kaldığını belirterek, şöyle dedi:
  “Nasıl basıldığı nasıl bu hale getirildiği konusunda bilgim yok. Benden önce babam Mehmet Çevşenli, ondan öncede dedem Ömer Çevşenli bu Kuran'ı saklıyordu. 53 yıldır bunu koruyorum. Bunun babam ve dedemde daha önceden olduğunu biliyorum. Dedemden önce kimdeydi bilmiyorum. Yıllardır bizim ailede. Ben küçük cebime koyup sınavlara girerdim. Benden sonra da çocuklarım ve torunlarıma miras kalacak.”

  Fotoğraflardan baskı yapılarak basılan Kuran-ı Kerim'in aileleri için büyük önem taşıdığını bildiren Turan Çevşenli, “Metinlerinin küçük olması nedeniyle kaç yılında basıldığı ya da kim tarafından yazıldığı konusunda bilgi alamadık. Dedelerimden kalan bu Kuranı milyarlar da verseler satmayacağım. Bu bizim aile geleneğimiz” dedi.

  Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ömer Başkan ise, şöyle dedi:
  “Kuran'ın fotoğraflardan çoğaltıldığı açık ve net. Ancak basımı konusunda bilgiye ulaşamadık. Başka arkadaşlarımızla da görüştük. Onlar da 1950'li yıllardan sonra fotoğraflarla baskı olacağını söyledi. Ancak ebatı ve bunca yıldır hiçbir şey olmadan saklanması da çok ilginç.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı