Gündem Haberleri

  2,50 YTL'ye sinema büyüsü

  Hürriyet Haber
  12.09.2005 - 15:29 | Son Güncelleme:

  İstanbul Ekim ayında dünya sinemasının seçkin örneklerinin sergileneceği "filmekimi" ile yeniden sanat dolu günler yaşayacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Aydın Doğan Vakfı’nın desteğiyle düzenlenen ve dünya sinemasının çağdaş ve seçkin örneklerinin sunulacağı filmekimi, 30 Eylül ile 6 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Emek Sineması’nda gerçekleşiyor. Bu yılın sürprizi ise bilet fiyatlarıın 2,50 YTL olması.

  Berlin ve Cannes gibi önemli film festivallerinde gösterilen 2005 yapımı filmlerden seçmelerin yer alacağı festivalde ödüllü filmler de yer alacak.

  BİR HAFTADA 19 FİLM

  Etkinlik kapsamında 7 gün boyunca, 19 film seyirciyle buluşacak. Bugüne kadar çektiği her filmi Cannes Film Festivali'nde yarışmaya davet edilen Lars von Trier'in “ABD - Fırsatlar Ülkesi” üçlemesinin Dogville'den sonraki filmi "Manderlay"; Michael Haneke'nin Cannes'da En İyi Yönetmen ödülünü kazanan son filmi, psikolojik gerilim - siyasi taşlama "Caché" (Gizli Saklı) Cannes'da “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilen Kim Ki-duk'un "Hwal"(Yay) festival programında yer alan filmler.

  Cannes'da yarışma dışı gösterilen ve "Lethal Weapon" (Cehennem Silahı) filmlerinin senaryo yazarı Shane Black'in ilk filmi olan "Kiss, Kiss, Bang, Bang", hem aksiyon hem cinayet hem de kahkaha dolu, müthiş bir kara film-polisiye parodisi. Eleştirmenlerin bile kahkahalarını tutamadığı bu filmde özellikle Robert Downey Jr. ve Val Kilmer'ın performansları dikkat çekiyor.

  Bu yıl Berlin Film Festivali'nde en iyi Avrupa filmine verilen Mavi Melek ödülünü kazanan ve son günlerin en çok konuşulan konusu, intihar bombacılarını ele alan Hany Abu-Assad'ın yönettiği "Paradise Now" (Vaat Edilen Cennnet) ve yine Berlin'de En İyi Müzik dalında Gümüş Ayı alan Jacques Audiard'ın filmi "De battre mon coeur s'est arreté" (Kalbim Bir An Durdu da( Filmekimi programında yer alıyor.

  Macar usta István Szabó'nun imzasını taşıyan "Being Julia" (Julia Olmak) Olivier Assayas'ın son filmi "Clean" de (Sil Baştan) Filmekimi'nin ödüllü filmlerinden.

  BELGESELLERDEN SEÇMELER

  Filmekimi'nde yılın en iyi belgesellerini sunma geleneği, Amerikalı profesyonel bir fotoğrafçı olan Zana Briski ve Ross Kauffmann'ın yönettiği "Born into Brothels" ile devam ediyor.

  "Trainspotting" ve "28 Days Later" (28 Gün Sonra) filmlerinin yönetmeni Danny Boyle'dan insanın içini ısıtan bir komedi-dram olan "Millions" (Milyonlar) senaryosu Lars von Trier'e ait olan, Thomas Vinterberg 'in ilk kez Sundance Film Festivali'nde gösterilerek büyük ilgi toplayan son filmi "Dear Wendy" (Sevgili Wendy); "Train de vie" (Hayat Treni) filminin yönetmeni Radu Mihaileanu'nun son yapıtı "Va, vis et deviens" (Bir Şans Daha) programda yer alan diğer filmler.

  BİLETLER 24 EYLÜL'DE SATIŞA ÇIKIYOR

  Filmekimi'nin program çizelgesini ve film bilgilerini içeren broşürler 16 Eylül tarihinden itibaren ücretsiz olarak dağıtılacak. Filmekimi biletleri, 24 Eylül Cumartesi günü, Biletix ve Emek Sineması gişelerinde satışa sunulacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı