Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İlkinin izi geçmeden 2’nci yüz nakli

Meltem ÖZGENÇ - Turaç TOP / ANKARA-DHA
25 Şubat 2012
İkinci yüz nakli Ankara'da

Türkiye’nin Antalya’daki ilk yüz nakli ameliyatının üzerinden sadece birkaç hafta geçmişken, bu kez de Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde ikinci yüz nakli yapıldı. Yine tek donörden alınan yüz ile iki kol ve iki bacak, dün sabah başlayıp 9 saat süren operasyonlarla iki ayrı hastaya nakledildi.

ANTALYA’da büyük ses getiren ilk yüz naklinin ardından Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde de dün yüz, kol ve bacak nakli yapıldı. İzmir’de geçirdiği trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen evli, 2 çocuk babası 40 yaşındaki N.A.’nın yüzü Cengiz Gül’e (25), kol ve bacakları Şevket Çavdar’a  (25) nakledildi.
Çeşme Alaçatı’da, 17 Şubat’ta motosikletiyle tali yoldan geri geri çıkan bir otomobile çarparak ağır yaralanan N.A.’nın beyin ölümü, önceki gün gerçekleşti. N.A.’nın ailesi, kimliğinin açıklanmaması kaydıyla organlarının bağışlanmasını kabul etti. Prof. Dr. Gökhan Tunçbilek başkanlığında Hacettepe Üniversitesi’nden gelen 3 kişilik ekip, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde N.A.’nın 2 kolu ve 2 bacağı ve yüzünü operasyonlarla alarak Ankara’ya döndü. Tüm organları bağışlanan donörden organların alınmasına yönelik ameliyatlar dün sabaha karşı saat 03.00’e kadar sürdü.

PROF. DR. ÖZKAN: YOLU BİZ AÇTIK

Yine dünyada ilk
Hacettepe Üniversitesi’nde yüz, kol ve bacak naklini gerçekleştirmek üzere oluşturulan özel ekip dün sabah saat 09.00’da çalışmaya başladı. 2 hasta da aynı anda ameliyata alındı. Ameliyatlar dün akşam saat 18.00 sıralarında başarıyla tamamlandı. Özel ekibin başında Doç. Dr. Serdar Nasır görev yaptı. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Çift kol ve çift bacak nakli dünyada ilk kez yapılıyor. Operasyonları gerçekleştiren arkadaşlarımla gurur duyuyorum, Sağlık Bakanlığı’na da böyle bir olanak tanıdığı için teşekkür ediyorum. Çok çağdaş bir sistem kuruldu. Türkiye’nin organ naklinde bu noktaya gelmesinde Sağlık Bakanlığının büyük katkıları var” dedi.
Kornealar bekliyor
Aynı anda iki kol iki bacak nakli yapılan, Nevşehir’den gelen Şevket Çavdar ise, 1998’de doğalgaz tesisatı döşerken elektrik kaçağı nedeniyle kol ve bacaklarını kaybetti. Çavdar, kol ve bacak nakli için 1 yıldır bekliyordu. Dokuz Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç.Dr. Cenk Ecevit, N.A.’nın karaciğerinin Gülhane Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, böbreklerinin İzmir Eğitim Hastanesi’ne gönderildiğini söyledi. Korneaları ise uygun alıcı bulunana kadar Dokuz Eylül Üniversitesi’nde saklanacak. /_np/9510/15909510.jpg

İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi’nden getirilen organlar (yüz, iki kol, iki bacak ve kornealar) Hacettepe Üniversitesi’ne taşınırken sıkıntı yaşandı. Bir kolinin altı açılınca içindekiler yere döküldü. Düşen kolide nakledilecek bacaklar olduğu iddia edildi. Ancak yetkililer, naylon torbaya sarılı paketlerin içinde organ taşımak için gerekli buz ve diğer materyallerin olduğunu söylediler.

ORGANLAR HACETTEPE'YE ULAŞTIRILDIĞINDA YERE DÜŞÜRÜLDÜ / WEB TV

BAKAN AKDAĞ: ÇOK BAŞARILI NAKİLLER İZLEYECEK

Hayali spikerlik

TÜRKİYE’nin ikinci yüz nakli yapılan Cengiz Gül’ün yüzünün büyük bölümü, 2 yaşındayken sobaya atılan tinerin yarattığı alevlerin televizyonu patlatması nedeniyle yandı. 2 kardeşiyle İstanbul’da yaşayan ve hastaneye halası Münevver ve eniştesi Mustafa Oral’la gelen Gül, 1 ay önce yüz nakli için başvurdu. Münevver Oral, Antalya’daki ilk yüz nakline ilişkin haberlerin yeğenine umut verdiğini söyledi. Oral, “Cengiz, Meslek Yüksekokulu’nun 2 yıllık Haberleşme Bölümü’nü bitirdi. Ardından Açık Öğretim’de Radyo ve Televizyon Bölümüne girdi. Eğitimini burada sürdürüyor” dedi. Cengiz Gül’ün görüşmediği annesinin ameliyattan haberi olmadığını anlatan Mustafa Oral da, “Okulunu bitirince spiker olmak istiyordu. Bu ameliyatla, bu hayale bir adım daha yaklaşacak” dedi.

BAĞIŞÇI AİLE İSMİNİN AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR

Donörün ailesi gün boyu ağladı

YÜZÜ, kolları, bacakları, böbrekleriyle, karaciğer ve korneaları bağışlanan N.A.’nın İzmir, Çeşme, Alaçatı’da yaşayan annesi Cemile ve babası Kazım A., dün gün boyu ağladı. Oğlunun askerde çektirdiği fotoğrafa sarılarak ağlayan anne Cemile A., “Oğlum şimdiye kadar beni hiç üzmedi. Genç yaşta hayatını kaybetti. Oğlumla her zaman gurur duydum. Geride çocuklarını bıraktı. Kendisi artık yok ama organları yaşayacak. İnşallah hayırlı birilerine nasip olmuştur. Umarım sonra da beni arayıp sorarlar” diye konuştu.

İLK YÜZ NAKLİ UĞUR ACAR'A YAPILDI / FOTO GALERİ 

"OĞLUM BENİ HİÇ ÜZMEDİ"

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/02/2012 - 16:16
Tebrikler, ancak karton kutu hiç olmamaış. Ayrıca her iki üniversiteyi de uyarıyorum, gerçek sonucu ancak 5/6 ay içinde anlaşılabilecek bir operasyonun böyle alel acele reklamını yapmak çok yanlış bir tavırdır.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/02/2012 - 13:24
Öncelikle Rahmetli ve ailesinden Allah razı olsun bu kadar insana umut oluyorlar. Hiçbir hastalık çaresiz değildir. ALLAH UTANDIRMASIN.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/02/2012 - 13:24
ORGAN KUTUDA TAŞINMAZ SEVGİLİ HALKIM!KUTULARDAN DÜŞEN EKİPMAN VESAİRE.BİLMİYORSANIZ YORUM YAPMAYIN.BİR ORGAN NAKİL EDİLECEKSE ÖZEL ORGAN TRANSPORT KUTULARINDA GÖTÜRÜLÜR.O KUTULAR DA MAVİ POŞETLERE KONMAZ.KENDİ HOCALARIM DİYE DEMİYORUM AMA EMİN OLUN SİZDEN DAHA ÇOK ŞEY BİLİYORLAR.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/02/2012 - 11:44
Bir kez daha anlamış oldukki Atatürk'ün de dediği gibi "beni türk hekimlerine emanet ediniz" sözü bir kez daha gerçek olduğunu kanıtlamış olduk. Yabancı ülkelerde yabancı doktorlara büyük paralar haryacarak ameliyat olmak yerine bizim türk doktorlarına güvenip hastlalığa çare aramak gerçek çözümdür.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
25/02/2012 - 11:43
ülkem büyüyor gelişiyor daha da güzelleşiyor insanına deger veriyor
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding