Gündem Haberleri

  '1984' satışları patladı

  Hürriyet Haber
  13.06.2013 - 16:33 | Son Güncelleme:

  George Orwell'in ünlü romanı '1984'ün satışları, NSA'nın takip skandallarıyla beraber patlama yaptı.

  İnternet alışveriş sitesi Amazon, NSA’nın dinleme skandallarıyla beraber George Orwell’in ünlü romanı ‘1984’ün satışlarında patlama olduğunu bildirdi.

  Salı günü,  Amazon’un gün boyunca en çok satılan ürünleri içinde ‘1984’dördüncü sırayı aldı. Kitabın satışı 24 saatte altı bin artarak, site kurulduğundan beri satılan bütün kitaplar içinde 123’üncü sıraya oturdu. Kitap, bu patlamadan bir gün önce toplamda 7.636 satmıştı.

  1948 yılında basılan roman, gelecekte var olan sınırsız güce sahip bir devlete, devletin totaliter rejimine karşı yapılan bir başkaldırıyı konu alır.

  Orwell’in romanı ‘1984’ün satışlarının artmasının bir sebebi de, politikacıların skandallar üzerine kitabı referans olarak göstermesidir.

  ABD başkanı Barack Obama takip programlarını savunurken ‘1984’ten bahsetmişti. “Önsöz’e bakıldığında, Big Brother (Büyük Birader) ve onun kontrolden çıkmış müdahaleleri hakkında şikayetler olabilir, ancak detaylara dikkatli bakıldığında doğru dengeyi bulduğumuz görülüyor diye düşünüyorum” dedi.

  Penguin Yayınları’nın tanıtım yöneticisi Liz Keenan, NSA skandallarıyla kitabın satışlarındaki artışın doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. Keenan aynı zamanda şu sözleri ekledi: “Orwell’in romanı yeni bir okuyucu kitlesiyle tanışıyor, bu heyecan verici ancak şaşırtıcı değil. ‘1984’ kitaplıklarda daima duran bir klasik, onun güncelliği basıldığı ilk günden beri hiç azalmadı. Kitabın içindeki temalar, sosyal ve politik sorunlar günümüzle çok alakalı.” dedi.

  Pazartesi günü MSNBC muhabirine konuşan The Vermont Independent, “Çocuklarımız yaptıkları her şeyin bir yerlerde kaydolduğunu düşünerek büyüyecekler. Orwell’in kurguladığı bu aşırı kısıtlayıcı ve kontrolcü yetkiler hayatlarımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.”

  Geçen hafta aralarında Facebook, Google, Skype, YouTube ve Apple gibi şirketlerin de bulunduğu 9 teknoloji devinin kullanıcılara ait bilgileri ABD hükümetiyle paylaştığı ve  yine milyonlarca Amerikalının telefon kayıtlarını izlediği iddiaları ortalığı karıştırmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı