Gündem Haberleri

  192 BM ülkesine karikatür mektubu

  Turan YILMAZ-Okan KONURALP
  10.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Danimarka’da yayın yapan Jyllands Posten Gazetesi’nde yayınlanan ve Hz Muhammed’i terörist olarak gösteren karikatürler sonrasında başlayan krizine "İtidal ve sağduyu çağrısı" içeren bir mektupla müdahale etmeye çalışıyor.

  Erdoğan’ın emriyle hazırlığına başlanılan ve 192 BM ülkesine gönderilecek mektupta, "İslamın hoşgörüsü, son gelişmelere itidal ve sağduyu ile yaklaşılması gerektiği, inanca saygının da evrensel bir değer olduğu" vurgusu yapılıyor. Devlet Bakanı Mehmet Aydın başkanlığındaki mektup yazım grubunda Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, Başbakan’ın Dışpolitika Danışmanı Ahmet Davutoğlu ve İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu bulunuyor.

  BATI’YA: SAYGI

  Mektubun Batı ülkelerini ilgilendiren bölümünde dinlerin kutsalarına yapılacak saldırıların fikir ve ifade özgürlüğü adı altında değerlendirilemeyeceği vurgulanıyor. Mektubun İslam dünyasına dönük bölümünde ise tepkilerin dini duyarlılığın bir göstergesi olduğu belirtiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı