Gündem Haberleri

  19 yıl sonra mezarı açılıyor

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  18.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, başta ailesi olmak üzere ölümüne ilişkin ortaya atılan iddialar üzerine başlatılan soruşturmada, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın mezarının açılmasına karar verdi. Savcılık, ölümden 19 yıl sonra mezarı açarak, başta zehirlenme, kırık, darbe olmak üzere ölüm nedenine ilişkin delil ve izler arayacak.

  Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, Özal’ın mezarın açılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na talimat yazdı. Mezar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gözetiminde açılacak. Adli Tıp Kurumu, yargı mensupları ile birlikte Özal’ın kesin ölüm nedenine ilişkin inceleme yapacak. Savcılık, iddialar üzerine eşi Semra Özal’dan elindeki saç teli örneklerini vermesini istemiş, ancak aile buna yanaşmamıştı.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve Adli Bilimciler Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı Hürriyet’e şunları söyledi: “Her temas iz bırakır. Her zehrin bir izi vardır. Türkiye’de de olan teknoloji ile zehirlenmiş bir kişinin neyle zehirlendiğini erken bir analiz yaparak bulabilirsiniz. Ancak bazı zehirler bir hafta, bazıları üç gün, bazıları 24 saatte kaybolur. Ailenin ve çevresinin ölüm nedenine ilişkin bir şüphesi varsa Özal öldükten hemen sonra otopsi yapılmalıydı. Gömülmeden otopsi yapılsaydı, yüzde 100 ölüm nedeni belirlenir, zehirlenmeye ilişkin kesin delil daha rahat ortaya konabilirdi. Ceset kokuşmaya başladığı an deliller de yok olmaya başlar. Yargının huzurunda mezar açılınca adli tıp uzmanlarının gözetiminde kemikler çıkarılacak. Kefen, tahta parçaları alınacak. Cesetten toprağa zehir geçmiş olabileceği gibi, topraktan da cesete zehir geçme ihtimaline karşı çift karşılaştırma gerekir. Bu nedenle toprak örnekleri de alınacak. Özal’da olduğu gibi yumuşak doku yok olduysa kemikler ve saçlarla test yapılabilir. 19 yıl sonra yapılacak incelemede, arsenik, kurşun gibi ağır metalle zehirlenmeye ilişkin delil ve iz bulanabilir, kurşun, darbe izi, kırık var mı ortaya çıkar. Bu inceleme çok kolaydır, birkaç gün içinde sonucu çıkar.” Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Özal’ın mezarının açılmasının üzüntü verici olduğunu söyledi.


   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı