Gündem Haberleri

  19 yaşındaki hacker'a 1 milyon dolarlık dava

  Hürriyet Haber
  10.10.2003 - 16:35 | Son Güncelleme:

  ABD'de 19 yaşındaki Van Dinh adlı genç, bilgisayar hack etme, kimlik bilgileri hırsızlığı ve hisse senedi sahtekarlığı gibi suçların yer aldığı kabarık bir dosyayla hakim önüne çıkacak. Massachusetts'de açılan davada, sanığın hisse senedi alıp satan kişilerin bilgisayarlarına klavye hareketlerini takip eden yazılımlar göndererek bilgi çaldığı iddia ediliyor.

  Dinh'in internette borsa işlemi yapan kişilerin hesaplarına izinsiz girerek işlem yaptığı, geride iz bırakmamak için İrlanda, Almanya ve Avustralya gibi ülkelerdeki internet servis sağlayıcıları kullandığı belirtiliyor. Hacker'ın 37 bin dolarlık bir zarara yol açtığı iddia ediliyor

  Finansal olarak son derece karışık ayrıntıları bulunan davada, ABD'nin sermaye piyasası düzenleyicisi SEC'in de hacker'dan şikayetçi olduğu ifade ediliyor.

  Soruşturması FBI tarafından yapılan davada hacker suçlu bulunursa, sahtekarlıktan maksimum 20 yıl, bilgisayar suçundan da 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalmasının yanında 1 milyon dolar para cezasına da çarptırılabilir. (BBC)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı