Gündem Haberleri

  19 Mayıs'ta Başkent'te program

  A.A
  15.05.2008 - 12:10 | Son Güncelleme:

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'de ve 19 Mayıs Stadyumu'nda tören düzenlenecek.

  Ankara Valiliğinden başkentte düzenlenecek törenler ve dolayısıyla alınacak tedbirlerle ilgili yapılan yazılı açıklamada, 19 Mayıs törenlerinin saat 07.00'de top atışı ile başlayacağı bildirildi.

  Açıklamaya göre, Anıtkabir'de saat 09.00-09.30 saatleri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer sivil ve askeri erkanın katılacağı devlet töreni gerçekleştirilecek. Aynı saatlerde ayrıca, Atatürk anıtlarına da çelenk konulacak.

  19 Mayıs Stadyumu'ndaki tören ise saat 09.30'da bando eşliğinde alana yerleşilmesiyle başlayacak.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün saat 10.00'da şeref tribünündeki yerini almasının ardından törende ilk konuşmayı Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yapacak.
  Tören, bir öğrencinin gençler adına konuşmasıyla devam edecek. Öğrenci, gençlik adına bir şiir, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni ve Gençliğin Ata'ya Cevabı'nı okuyacak.

  Daha sonra, Samsun'dan getirilen bayrak ve Selanik'ten getirilen bayrak ile toprak Cumhurbaşkanı Gül'e sunulacak.

  Gençlik Marşı'nın söylenmesi ve seremoni tablosunun çözülümünün ardından Jandarma bando gösterisi yapacak.

  Türk Hava Kurumunun paraşütle atlama gösterilerinin ardından ise tören geçişi yapılacak.

  Tören geçişinin tamamlanmasından sonra yer ve fon grubu gösterileri gerçekleştirilecek. Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e törenin bitişinin arzıyla sona erecek.

  ÖNLEMLER

  Ankara Valiliği açıklamasında, Anıtkabir'in, düzenlenecek tören nedeniyle, 18 Mayıs 2008 Pazar günü saat 13.00'ten, 19 Mayıs 2008 Pazartesi günü saat 10.00'a kadar tören hazırlıkları ve güvenlik önlemleri dolayısıyla halkın ziyaretine kapalı olacağı da bildirildi.


  Açıklamaya göre ayrıca, Akdeniz caddesi ve Gençlik caddesi, 19 Mayıs 2008 Pazartesi günü tören süresince trafiğe kapalı olacak.

  Diğer taraftan, devlet kortejine dahil zevatın araçları Anıtkabir'e 1 nolu nizamiyeden (Tandoğan kapısı) törene katılacak; sivil ve askeri personel ile öğrenciler ise kimlik kontrolü ile yaya olarak 2 nolu nizamiyeden (Akdeniz caddesi kapısı) girecekler. Devlet erkanı ve törende görevli personel dışında, hiçbir şahıs araçlı olarak Anıtkabir'e alınmayacak.

  Bununla birlikte kortejde yer almayan, mozole önündeki bayrak meydanında yer alacak sivil ve askeri personel, Anıtkabir'e saat 08.30'a kadar girişlerini tamamlayarak kendilerine ayrılmış bölümlerde yerlerini almış olacaklar. Törene katılacak bu grupta yer alanlar, yanlarında eş ve çocuklarını veya benzer ziyaretçi getirmeyecekler ve düzgün kıyafetli olacaklar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı