Gündem Haberleri

  19 ay tutukluluk beklemiyorduk

  Hürriyet Haber
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Roman Çalıştayı’nda parasız eğitim pankartı açtıkları için 19 ay tutuklu kalan Gençlik Federasyonu üyesi Ferhat Tüzer (22) ile Berna Yılmaz (22), o pankartı açarken gözaltına alınmayı beklediklerini belirtip, “Çünkü hak istemek, bedel ödemek demek” dediler.

  Ama 19 aya varan tutukluluk akıllarına gelmemiş. Berna Yılmaz, Malatya’da doğmuş. Ekonomik nedenlerle ailesi Kıbrıs’a taşınmış, babası gece bekçiliği ve tarım işçiliğiyle geçimini sağlamış. İlk ve ortaöğrenimini Kıbrıs’ta tamamlayan Berna, üniversiteyi Türkiye’de okumak istemiş. “Kıbrıs’ta devlet üniversitesi yok. Vakıf üniversitesinde okuma imkanım da yoktu. Ankara Üniversitesi’nde başarılı sayılabilecek bir öğrenciydim” diyen Berna şöyle devam etti: “Benim de hayallerim vardı ama üniversiteyi kazandıktan sonra bunları gerçekleştirmenin zor olduğunu ve bu durumda yalnız olmadığımı gördüm. Parasız eğitim istedik ama bunun bir sistem sorunu olduğunun farkındayız. Bunu vermeyeceklerini de biliyorduk.”
  Atıldığımız söyleniyor
  Ferhat Tüzer ise aslen Erzurumlu. İstanbul’da Gazi Mahallesi’nde oturuyor. Annesi bir şirkette yemek, çay servisi yapıyor, temizlik işleriyle ilgileniyor. Babası SSK emeklisi. Okuldan atıldıkları söylenen Berna ve Ferhat, şöyle konuştu: “Atıldığımıza dair resmi bir belge gelmedi, sadece atıldığımız söyleniyor. Parasız eğitim istedik ama eğitim hakkımız elimizden alındı. Bunun hukuksal mücadelesine devam edeceğiz.”
  Gönül KOCA/ hurriyetegitim.com
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı