Gündem Haberleri

  '1896 olayları sistematik linç'

  Hürriyet Haber
  24.09.2005 - 16:53 | Son Güncelleme:

  Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Edhem Eldem, “1896 İstanbul Ermeni olaylarının sistematik ahali linç olayı, katliam olayı olduğu görülüyor” dedi.

  İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen konferansın “Balkan savaşları öncesi eski düzen” başlıklı 3. oturumunda, “1896 İstanbul Ermeni olayları” konulu konuşma yapan Prof Dr. Eldem, “bir tarihçi olarak müspet bilimcilere gıptayla baktığını, çünkü onların toplantılarının bu tür olaylara neden olmadığını, zaten o toplantılara da kimsenin gitmediğini” esprili bir dille anlattı.

  Prof. Dr. Eldem, “Biz 'menfi' bilimcilerin çalışma alanı biraz orta malı. Herkes konuşuyor, sokaktaki adam da, bakkal da, hatta filologlar bile tarih konuşuyor” dedi.

  Konuşmasında, 1896 yılında İstanbul'da Osmanlı Bankası'nın bir Ermeni komitacı tarafından işgal edilmesini ve ardından çıkan olayları anlatan Prof. Dr. Eldem, kent sokaklarında 2-3 gün süren kargaşa yaşandığını dile getirdi.

  Eldem, bu olayların Ermeni tarafınca “sistematik katliam”, Türk tarafınca da “masum Türklerin katliamı” olarak adlandırıldığını kaydederek, “Ermeni tezlerine göre yaşanan olayların bir kaç gün sonra 'artık yeter, av sezonu kapandı' diye birden bittiğini” anlattı.

  Bu konulardaki kaynakların da problemli olduğunu ama bunun ”kaynaklar yalan söylüyor” anlamına da gelmediğini ifade eden Prof. Dr. Eldem, o dönemde de “Mavi Kitap” gibi kitapların bulunduğunu ve o kitapların da Osmanlı'ya yanlı baktığını söyledi.
        
  “KARŞILIKLI TEDHİŞ VE TERÖRİZM”
       
  Prof. Dr. Edhem Eldem, Hüseyin Nazım Paşa'nın raporuna göre, Müslüman tarafında 27 ölü 43 yaralı, Ermeni tarafında da 1015 ölü, 116 yaralı olduğunun yer aldığını dile getirdi. “Bu rakamlardan çok, Ermeni nüfustaki ölüler ile yaralılar arasındaki orana bakılması gerektiğini” vurgulayan Eldem, “1896 İstanbul Ermeni olaylarının sistematik ahali linç olayı, katliam olayı olduğu görülüyor” diye konuştu.

  Bu arada, olaylarda çivili sopalar kullanıldığı yönünde iddiaların varolduğunu belirten Eldem, hiçbir kaynakta yer almayan bu sopaların dönemin padişahı tarafından Yıldız Sarayı'nda yabancı sefirlere gösterildiğini anlattı.
  Prof. Dr. Eldem, İstanbul'da yaşanan olayların “karşılıklı tedhiş ve terörizm” olarak da adlandırılabileceğini söyledi.
    
  DİĞER KONUŞMALAR
    
  BÜ öğretim üyesi Dr. Meltem Toksöz de, “Adana Ermenileri ve 1909 İğtişaşı” konulu konuşmasında, 14-27 Nisan 1909'da Adana'da büyük can ve mal kayıplarına neden olan kargaşayı anlattı.

  Dr. Toksöz, olayların ardından bölgeye atanan Vali Cemal Paşa'nın 'Bu olayları Osmanlı tarihinde kara leke olarak nitelendiriyorum. Cezasız kalmayacak” dediğine dikkati çekti.

  Bilkent Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Oktay Özel de, 93 Harbi sonrasında özellikle Karadeniz'e Gürcü göçlerinin yaşandığını, Gürcülerin eşkıyalıklarıyla nam saldıklarını, onların gelişiyle bölgeden Ermeni ve Rum göçünün başladığını anlattı.

  Özel, Ermeni çetelerinin Gürcü elbiseleriyle eşkıyalık yaptıklarının da görüldüğünü ifade ederek, daha sonra Gürcü ve Türk eşkıya çetelerinin Kuvayı Milliye'ye dönüştüğünü söyledi.

  93 Harbi ile 1923 arasında geçen sürecin, gerilim, çatışma ve ayrışma tarihi olarak adlandırılabileceğini vurgulayan Özel, “bu dönemin sonunda Karadeniz bölgesinin gayrımüslim nüfustan arındırıldığını” kaydetti.

  Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Akşin Somel de, II. Abdülhamid döneminde Ermeni okullarında tarih derslerinde harita kullanımının yasaklandığını dile getirerek, bu konunun da Abdülhamid ile Ermeni milliyetçileri arasında mücadele alanı olduğunu söyledi.

  Bu arada, konferansa aralarında Ermenistan'dan gelenlerin de bulunduğu yabancı basın mensuplarının da ilgi gösterdiği görüldü.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı