Sebahat Tuncel'den tartışılacak sözler

Ramazan YAVUZ/DİYARBAKIR, (DHA)
1 Temmuz 2011
Sebahat Tuncel'den tartışılacak sözler

Tunceli'de 30 Haziran 1996 tarihinde askerlerin bayrak merasimi sırasında hamile kadın kılığına girerek düzenlediği intihar saldırısıyla 8 askerin şehit olmasına, 29 askerin ise yaralanmasına yol açan Zilan kod adlı PKK’lı Zeynep Kınacı’nın Diyarbakır’daki anma etkinliğine BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel katıldı. Zeynep Kınacı’nın mücadelesini kendi mücadeleleri olarak görmeleri gerektiğini belirten Tuncel, "30 yılık mücadelede 18 bin gerilla yaşamını yitirmiştir. 30 yılda büyük emekler bedeller verildi. Bugün rahat siyaset yapmamızı, bu kadar rahat konuşmamızı bu arkadaşlarımıza borçluyuz" dedi.

Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesi Hasırlı mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde Diyarbakır Kent Kadın Meclisi tarafından düzenlenen PKK’lı "Zilan" kod adlı Zeynep Kınacı’yı anma etkinliğine İstanbul’dan bağımsız seçildikten sonra BDP’ye katılan milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı. 30 Haziran 1996 tarihinde Tunceli kent merkezinde Cumhuriyet meydanında bayrak merasimi yapan askerlerin arasına hamile kılığında girerek vücuduna sardığı bombaları patlatarak intihar saldırısı düzenleyerek 8 askerin şehit olmasına, 29 askerin de yaralanmasına yol açan PKK’lı Zeynep Kınacı ile çatışmalarda ölen kadın PKK’lıların fotoğrafları ile "özgürlük yaşamdır, yaşam kadındır" pankartı asıldı.

RAHATLIĞIMIZI YAŞAMINI YİTİREN 18 BİN GERİLLAYA BORÇLUYUZ

Kadınların yoğun ilgisiyle karşılanan BDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, PKK’lı Zeynep Kınacı’nın, Kürt ve kadın özgürlük hareketi açısından önemli isimlerden biri olduğunu iddia etti. Tuncel, "Zilan yoldaş özgürlük hareketi açısından önemli bir isimdir. Zilan yoldaş sadece sisteme karşı kendi bedeninde bomba patlatmamış, aynı zamanda erkek egemen sisteme karşı kadın mücadelesine önemli bir çıkış yapmıştır. Sadece Zilan değil, Kürt özgürlük tarihine baktığımızda binlerce şehidimiz var. 18 bin gerilla bu 30 yıllık mücadele yaşamını yitirmiştir. Bunların arasında binlerce kadın arkadaşımız var. Bizim bugün rahat siyaset yapmamızı, bu kadar rahat konuşmamızı bu mücadeleye ve bu arkadaşlarımıza borçluyuz. 30 yılda çok büyük emekler ve çok büyük bedeller verildi. Ancak halen yolumuz var" dedi.

MÜCADELESİNİ, MÜCADELEMİZ OLARAK GÖRMELİYİZ

Tunceli’de intihar saldırısı düzenleyen PKK’lı Zeynep Kınacıyı eyleminden dolayı öven Sebahat Tuncel, "Zilan yoldaşın canını ortaya koyarak sisteme karsı vücudunu bomba yapıp patlatmasını kendi mücadelemiz olarak görmeliyiz. Kadınlar halen bu sistem döngüsü içinde her gün aynı şeyi yapıyoruz. Gelin kaynanayı, kaynana gelini, gelin görümceyi sevmez. Biz kadınlar ne zaman kendimizi sevmeye baslarsak, birbirimizi seversek iste o zaman bu erkek egemen sınıfına karşı çok daha güçlü ve söz sahibi oluruz. O zaman biz şehitlerimizi anarken sadece onların önünde saygı ile eğilmekle değil, onların yaşam idollerini kendimize yaşam idolu olarak görmeliyiz" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra, Zeynep Kınacı’nın kendi sesinde hayatını ve hayatından kesitleri yansıtan slayt gösterisi düzenlendi. Dicle Fırat Kültür Merkezi sanatçıları PKK’lı Zeynep Kınacı için bestelenen türküleri okurken, anmaya katılanlar "şehitler ölmez", "yaşasın başkan Apo" sloganları attı

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
01/07/2011 - 19:49
Şu an rahat konuşmanızı ölen 18 bin teröriste değil sadece ve sadece RTE'ye borçlusunuz.
1457
91
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
01/07/2011 - 19:39
bunlara bu kadar yüz verilmesinden ulu orta heryerde kendilerini haklıymıs gbi göstermelerinden bıktık .
459
57
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
01/07/2011 - 19:36
bu süreçte 8.000 a aşkın asker çocuğumuz da yaşamını yitirdi ve bunun bedeli hala ödenmedi.bizler hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz ancak bu cumhuriyeti biz yolda giderken bulmadık onu kanımızla kurduk ve kanımızla da koruyacağız.
dünyada bütün devletler yıkılır TÜRKİYE CUMHURİYETİ asla
741
48
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
01/07/2011 - 19:35
18000 gerillaya değil sadece acılıma borçlular,
348
56
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
01/07/2011 - 20:29
Kimlik karın doyurmaz. Kürtlük övünecek kadar avantaja ve cazibeye sahip olsaydı, Malazgirt'te bizans imparatorunun karşınsınaTürk çıkmazdı. Kürtlük karın doyurmadığı, o coğrafya dünya çapında lider yetiştiremediği için Türk geldi anadoluyu rumdan aldı... Bu sabit gerçek zamanla değişmez.
511
62
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding