Gündem Haberleri

  180 puana hukuk fakültesi

  Aysel ALP
  31.10.2011 - 14:58 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin en köklü hukuk fakültelerinden olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ilk kez yurtdışına açılıyor.

  Kosova Prizren’de şube açan fakülte, Ankara’da 542 TM puanıyla öğrenci kabul ederken; Kosova’daki ilk yılında 180 baraj puanını geçen 200 kişiye öğrenim fırsatı sunuyor. Mezun olanlar hem AB hem de Ankara Hukuk diplomasına sahip olacaklar.

  Ankara Hukuk, Avrupa Politeknik Üniversitesi ile imzalanan akademik işbirliği protokolü çerçevesinde Kosova Prizren’de şube açacak. Yurtdışında Türk Hukukunu öğretecek ilk fakülte olacak. Kosova’da eğitim verecek olan fakültede, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ders programı aynen uygulanacak. Öğretim üyeleri Ankara Hukuk Fakültesi’nden sağlanacak. Sınav, ders geçme ve kredi sistemleri Ankara Hukuk Fakültesi’yle bire bir aynı olacak.

  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, Kosova’da açılan Hukuk Fakültesi’ni ‘Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin şubesi’ olarak tanımlıyor. Altaş,

  "Sadece bu yıla mahsus ön kayıtla öğrenci alacağız. Ankara Hukuk’un kuruluş tarihi olan 5 Kasım tarihinde, Kosova’daki bu fakültemizin de resmi açılışını yapacağız. Türkiye’nin Balkanlara olan özlemine biz hukuk alanında son vermek için yola çıktık” dedi.

  Hukuk rejiminin bir devletin, bir toplumun şekillenmesinde çok önemli olduğunu vurgulayan Altaş, “Eskiden Türki Cumhuriyetlerinden, Balkanlardan öğrenci taşırdık. Şimdi biz buradan oralara öğrenci göndereceğiz ve Türk kültürünü oralara taşıyacağız. Gençlerimiz Avrupa’da Ankara Hukuk eğitimi alacak" dedi.

  200 ŞANSLI ÖĞRENCİ TÜRKÇE EĞİTİM GÖRECEK

  180 baraj puanını alan her öğrenci Prizren Hukuk Fakültesi’ne başvurabilecek. Prizren Hukuk Fakültesi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Veysel Başpınar bu yıl fakülteye ön kayıtla 200 öğrenci alınacağını belirterek, eğitim dilinin Türkçe olacağını söyledi. Seçmeli yabancı dillerin İngilizce ve Rusça olacağını ifade eden Başpınar, “Bu yıla mahsus üniversite sınavında lisans programlarına yerleşmek için yeterli olan 180 baraj puanını alan her öğrenci kayıt için başvurabilecek” dedi.

  NEREYE BAŞVURULACAK?

  Ön kayıtla başvurmak isteyen öğrencilerin Ankara Hukuk Fakültesi’nin ilgili birimlerine (0312) 595 51 18 ve İstanbul Ofisine (0 212) 873 42 26 -27- 28 numaralı telefondan ulaşabilecekler. Dileyeninfo@balkanuniversity.eu internet adresini de tercih edebilir.

  20 BİN TL

  Fakültenin yıllık eğitim ücreti ise 20 bin TL. Yurt, barınma, beslenme gibi ihtiyaçlar da yine öğrenciler tarafından karşılanacak. Okuldan mezun olanlar hem AB hem de Ankara Hukuk Fakültesi diplomasına sahip olacaklar.

  100 YIL SONRA MERHABA RUMELİ

  Avrupa Politeknik Üniversitesi’nin kurucusu da eski siyasetçi Yalçın Koçak. ANAP eski milletvekili, DP Eski Genel Başkanı Koçak ilk Türk Üniversitesi’ni 2004’te Bulgaristan’da kurdu. Varna Teknik Üniversitesi’nde halen 2 bin 500’ün üzerinde Türk öğrenci inşaat, gemicilik, işletme, bilgisayar, elektrik ve elektronik mühendisliği diploması almış.

  Haziran’da Kosova'yı ziyaret eden Yalçın Koçak, Osmanlı Hükümdarı Murat Hüdevendigar'ın huzurunda Türkçe Eğitim Yapan bir üniversite sözü vermiş. 1912 yılında elveda denilen Rumeli'ye Türkçe 'merhaba Rumeli' dedirtmiş. Sözünü tutarak kısa sürede Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile ortaklaşa Avrupa Politeknik Üniversitesi’ni kurmuş.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı