Gündem Haberleri

  18 yaşındakilerin baskısı yurt boşalttı

  Turaç TOP-Bahri KARATAŞ, (DHA)
  16.02.2005 - 01:56 | Son Güncelleme:

  İzmir Bornova Erkek Yetiştirme Yurdu’nda barınan ve devletin koruması altında olan 124 çocuk, önceki gün sabaha karşı polis baskınıyla alınarak başka yurtlara dağıtıldı. Saat 04.00’te başlatılan tahliye sırasında olaylar çıktı, polise direnen gençlerden 13’ü gözaltına alındı.

  SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, taciz ve tecavüz iddialarıyla gündeme gelen Urla Barbaros Çocuk Köyü için bu ay başında geldiği İzmir’de, Bornova Erkek Yetiştirme Yurdu’nu da ziyaret etti. Ziyaret esnasında, 18 yaşını doldurduğu için yasal olarak yurttan ayrılması gerekenlerin, ‘Devlet bize iş bulmadı’ diyerek yurtta kalmaya devam ettikleri, yurt yönetimini sindirip, diğer çocuklara devletin verdiği aylık paradan haraç aldıkları iddiaları ortaya atıldı. Gönderilen iki müfettişin olumsuz rapor hazırlaması üzerine yurdun boşaltılmasına karar verildi. SHÇEK İzmir İl Müdürlüğü önlem olarak polisten yardım istedi.

  Sabaha karşı saat 04.00’te, polis, itfaiye ve ambulans ekiplerinin katıldığı boşaltmaya direnen gençler camları kırınca, polis operasyon yaptı. Çocukların büyük bölümü araçlara bindirilerek yeni kalacakları yurtlara gönderildi. Direnenlerde beşi 18 yaşın üzerinde 13 çocuk polis tarafından gözaltına alındı. 13 çocuğun üç gün önce göreve gelen Yurt Müdürü Hasan Tat’ın, önceki gün Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunması üzerine gözaltına alındığı açıklandı.

  İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, 18 yaşını bitiren bazı çocukların yurtta kalmaya devam etmek istediğini hatırlattı. Vali Göksu, bu sorunu çözmek için binanın boşaltıldığını açıkladı. Çocukların çeşitli yurtlara gönderildiğini belirten Vali Göksu, ‘Bina yenilenecek. Çocuklarımızın bir bölümünü İzmir Mehlika Ribnikar Çocuk Merkezi’ne, bir bölümünü de değişik illere sevk ediyoruz. Kimse mağdur edilmeyecek’ dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı