Gündem Haberleri

  18 saat sonra tahliye edildi

  Eray EROLLU Süleyman KAYA / İSTANBUL - Fotoğraf: DHA
  02.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' belgesinin altında imzası olduğu iddia edilen ve Ergenekon soruşturması kapsamında örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle dün saat 00.30’da tutuklanan Deniz Kıdemli Kurmay Albay Dursun Çiçek için, avukatının yaptığı itiraz üzerine, 18 saat sonra tahliye kararı verildi.

  Dursun Çiçek’in avukatları dün öğle saatlerinde tutuklama kararını veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Mahkemenin üye hakimlerinden Hakan Günay yıllık izine ayrıldığı için, Ergenekon ana davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakimlerinden Faik Saban heyetin tamamlanması için geçici olarak İstanbul 14. Ceza Mahkemesi’ne atandı. Faik Saban, halen 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ergenekon davası dışındaki örgütlü suçlara bakan heyetinde görev yapıyor.

  Mahkeme heyeti tutuklamaya itiraz dilekçesini işleme koydu ve Kurmay Albay Dursun Çiçek’in, tutuklanmasını talep eden Ergenekon savcılarından mütalaalarını aldı. Mahkeme heyeti saat 18.30 sıralarında Çiçek’in tahliyesine karar verdi. Karar Hasdal Cezaevi’ne faksla ulaştırıldıktan sonra Albay Çiçek’in tahliye işlemleri tamamlandı. Albay Dursun Çiçek, dün geceyarısı (saat 01.00) girdiği Hasdal Askeri Cezaevi’nden 20 saat sonra özgürlüğüne kavuştu. Dursun Çiçek saat 21.00’de, camları siyah filmle kapatılmış, siyah renkli bir ciple Hasdal Askeri Cezaevi’nden çıktı. Cipin peşinden de koyu renkli bir Mercedes otomobil eskort görevi yaptı. Jandarma ekipleri cezaevinin önünden geçen yolu trafiğe kapattıktan sonra iki araç hızla kayıplara karıştı.

  Tolon’a ret vermişti

  Faik Saban, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un tutukluluğuna 13 Kasım 2008’de yapılan itirazı reddeden İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi ile Kelebek Operasyonu kapsamında, Sedat Peker’i savcının silahsız çete mütalaasına rağmen silahlı çeteden cezalandıran mahkeme heyetinin üyeleri arasında yer almıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı