Gündem Haberleri

  18 Ocak’ta çadırkent kalmayacak

  A.A
  02.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “İnşallah ocak ayının ortasında Van’da da çadırkent kalmayacak, hepsi konteynerlere geçmiş olacak” dedi.

  Atalay, Van ziyareti kapsamında Tahir Paşa Konteyner Kenti’nde incelemelerde bulunarak, bazı konteynerlerin anahtar teslimini yaptı. Konteyner kentlerin bazı kişiler tarafından çadırkentler gibi düşünüldüğünü belirten Atalay, “Konteyner kent dediğimiz, altyapısıyla bir şehir kurmak. Şu bağlantıları görüyorsunuz. Burada su var, elektrik var, kanalizasyon sistemi var. Yani tam bir şehir kurar gibi, onun üzerine bu konteynerler yerleştiriliyor. Türkiye’nin değişik yerlerinde üretilip geliyor. Van’da ilk önce 2 bin 500 konteyner planlamıştık. Şimdi yaklaşık bunu 12 bin 500’e çıkardık. Çünkü ağır hasarlı bina sayısı ikinci depremde arttı. Buna benzer değişik yerlerde konteyner kentlerimizi kuruyoruz. İnşallah ocak ayının ortasında Van’da da çadırkent kalmayacak, hepsi konteynerlere geçmiş olacak” dedi. Van’da mevcut şehrin yerinde kalacağını, yeni konutların başka bölgede yapılacağını söyleyen Atalay, güçlendirme projesi yapan vatandaşlara 2 yıl ödemesiz, 10 yıl faizsiz 15 bin lira kredi verileceğini, az hasarlı konutların sahiplerine ise 1250 TL hibe edeceklerini açıkladı. Uzun aradan sonra yarın açılacak okullarla ilgili de Atalay, “Zerre kadar şüphe olan hiç bir okulu eğitime açmıyoruz” dedi.

  Van’da yılbaşı

  VAN ve Erciş’teki depremzedeler, düzenlenen etkinliklerin ardından atılan havai fişekler eşliğinde yeni yıla girdi. Çadırkent ve Mevlana Evleri kentlerinde valiliğin koordinasyonunda çeşitli kurumlar tarafından depremzede çocuklar için yılbaşı etkinlikleri düzenlendi. Yerel sanatçıların söylediği Türkçe ve Kürtçe şarkılarla eğlenen çocuklara büyükler de eşlik etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı