Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 11:24

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Sex and the RTÜK

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Meltem ÖZGENÇ / ANKARA 23 Mart 2011
Sex and the RTÜK
RTÜK, film satın alınan bir kanalda gösterilen dünyaca ünlü dizi ve sinema serisi Sex and the City’de yer alan eşcinsel evlilik görüntüsüne kızdı. Konuyla ilgili ikiye bölünen RTÜK, yayını yapan kuruluştan savunma istedi.

RADYO ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Sex and the City 2 filminde gösterilen eşcinsel evliliğin çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkisi olabileceği gerekçesiyle, Turkcell Salon 1 logosuyla yayın yapan Capella Televizyon Yay. A.Ş. unvanlı kuruluştan savunma istedi. Ancak bu karar RTÜK’ü ikiye böldü. Üyelerden 6’sı “Ceza verilsin” derken, 3’ü ceza verilmemesi gerektiğini savundu. Üyelerden Hülya Alp, Korkmaz Alemdar, Esat Çıplak ceza verilmesine karşı çıktı.

‘Eşcinsel evlilik Türk ailesine aykırı’

Başkan Davut Dursun ise ceza maddesinin yanlış olduğunu ileri sürerek, “Yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine, Türk aile yapısına aykırı olmaması” ilkesini ihlalden ceza verilmesi gerektiğini savundu. Savunma isteyen RTÜK, savunmayı yeterli bulmazsa kanala en az 10 bin TL ceza verecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan Hülya Alp, filmin şifreli bir kanalda gösterildiğini belirterek, “Bu Avrupa Birliği Görsel İşitsel Medya Hizmetleri Yönergesi’nde de belirtilmiştir. Film erken bir saatte yayınlanmış olsa bile kanalın şifreli olması yayınları çocukların görmesine, işitmesine yeterince engeldir” dedi.

‘Ceza gerektirecek durum yok’

Esat Çıplak ise cezaya gerek olmadığına ilişkin hazırladığı muhalefet şerhinde şunları söyledi: “Yayında iki erkeğin nikâh merasimleri 17 dakikadan fazla süre içinde sergilenmektedir. Bu çarpık ve ahlak dışı ilişkinin, filmin konusu bir yana toplumsal normların dışında kalan meşruiyet dışı ilişkinin olağanmış gibi sergilenmesi de rahatsız edicidir. Aynı zamanda da RTÜK yasalarıyla çelişmektedir. Lakin, ilgili yayın kuruluşu şifreli bir kanaldır. Yani izlemeden önce, izleyecek olanların bilinçli bir tercihle, o yayın fiyatını ödeyerek satın alması söz konusudur. Müşteri, ilgili yayın kuruluşunun bütün yayınlarını içeriği her ne olursa olsun peşinen kabullenmiş durumdadır.”

Türkiye’de sinemada da gösterilen ‘Sex And The City 2’, dört yakın arkadaş Carrie, Samantha, Charlotte ve Miranda’nın Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki tatilini anlatıyor.İhtiyaçlarınıza Yönelik Tüm Kredileri Kıyaslayın
  Yorum Sayısı 3 / 24     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Guve Ture 23/03/2011 - 11:12
Su RTUK denilen aptal kurumdan ne zaman kurtulacak bu millet?! birilerine devletin cebinden maas baglamak icin uydurulmus sacma sapan bir kurum! Insanlarin agzi acik seyrettigi bir suru dizide ve filmde siddet, adam oldurme, tecavuz girla... Bunlar Turk aile yapisininda olan seyler mi peki?
Çok İyi %40 İyi %14 Normal %15 Kötü %14 Beğenmedim %15
fırat taşkın 23/03/2011 - 10:41
İleri demokrasinin olduğu bir ülkedeyiz. Güya başbakan yasaklara karşı ama kendi zihniyetlerindeki insanların yasak koymalarına se çıkarmıyorlar.
Çok İyi %41 İyi %15 Normal %14 Kötü %13 Beğenmedim %14
erkan özdemir 23/03/2011 - 10:33
yasak konusu diziler olunca bakıyorum konuşan çok peki başka yasaklarda var bu ülkede neden kimse konuşmuyor eğer o dizileri izlemek istiyorsanız veya onlar gibi olmak istiyorsanız burası o ülke değil doğru amerikaya
Çok İyi %15 İyi %9 Normal %10 Kötü %10 Beğenmedim %53
Bu haberin diğer yorumcuları
son nokta
Taner Engin
Deniz E
hakan g
mustafa ozkara
Kadir Kaymakçı
Gkhn Gnc
C.D. Atakan
Rıfat Hubbezoğlu
nuri erdem
hakkı küçük
cengiz bilir
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 24     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH