Gündem Haberleri

  17 yıllık kan davası barışla sonuçlandı

  Kamuran ARVAS/ÇALDIRAN (Van), (DHA)
  04.11.2009 - 13:54 | Son Güncelleme:

  VAN’ın Çaldıran İlçesi’nde aralarında 17 yıldır kan davası bulunan Yıldırım ve Herkül aileleri, AK Parti milletvekillerinin de katıldığı yemekte barıştı. Kan davasının son bulmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten AK Parti Van Milletvekili Kerem Altun, “İnşallah bu davranış, bölgeye iyi bir örnek olur. Çünkü barış iyi insana, güzel insana yakışacak bir davranıştır” dedi.

  Van’ın Çaldıran İlçesi’nin en büyük aşiretlerinden olan Kedali aşiretine bağlı Yıldırım ve Herkül aileleri arasındaki kan davazında, eski Çaldıran Belediye Başkanı Muzaffer Yıldırım’ın kardeşi Şebap Yıldırım da yaşamını yitirmişti. Küskünlüğün giderilip kan davasının bitmesi için Çaldıran’da barış yemeği düzenlendi. Barış yemeğine AK Parti Van milletvekilleri Kerem Altun ile İkram Dinçer, Çaldıran Kaymakamı Armağan Önal, Çaldıran Belediye Başkanı AK Parti'li Ferman Yıldırım ve aşiret mensupları katıldı. İki aile arasındaki kan davası milletvekilleri ve aşiret büyüklerinin de araya girmesiyle son bulurken, taraflar birbirine sarılıp Kuran-ı Kerim’e el bastı.

  Yemekte konuşan AK Parti Van Milletvekili Kerem Atun, “Bu gün güzel bir iş için birlikteyiz. Yıllar önce kardeşler arasında yaşanan bir husumet sebebiyle bazı arzu edinmeyen olaylar yaşanmıştı. Yıllar sonra iki kardeş ailenin aynı sofrada oturup kucaklaşması bizleri son derece mutlu etti. İnşallah bu davranış bölgeye iyi bir örnek olur. Çünkü barış güzel insana yakışacak bir davranıştır. Hiç bir zaman kan kanla temizlenmez. Kan, sevgiyle, kucaklaşmayla temizlenir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı