Gündem Haberleri

  17 saat süren yangın Seferihisar’ı bu hale getirdi

  Taylan YILDIRIM / DHA
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde önceki gün öğlen saatlerinde başlayan ve ancak dün sabah kontrol altına alınan yangının faturası ağır oldu.

  SEFERİHİSAR'DA YANGIN

  YANGIN BÖLGESİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER / VİDEO

  Önceki gün saat 15.00 sıralarında başlayan ve zaman zaman hızı saatte 60 kilometreye ulaşan rüzgârın da etkisiyle yayılan alevlere dokuz uçak, dördü amfibik yedi helikopter, hava ve yer ekipleri, 100’e yakın arazöz ve 500’ün üzerinde işçi müdahale etti. Çanakkale, Muğla, Balıkesir, Manisa, Uşak gibi çevre illerden iş makinesi ve arazöz getirtildi. Hava karardığı sıralarda yazlıklar kurtarıldı ama deniz tarafında yerleşimin olmadığı bölgedeki çam ormanlarındaki yangına müdahale imkânsız hale geldi. 17 saatte kontrol altına alınabilen yangın Seferihisar İlçesi Doğanbey Körfezi arasında kapkara bir alan bıraktı. Helikopterle bölgeyi havadan inceleyen Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, tam ölçüm yapılamadığını ancak 1000 hektar arasında bir bölgenin zarar gördüğünü bildirdi. Kahveci, “Yangın tarım arazisinden çıkmış, bu da insan faktörlü olabileceğini gösteriyor. Gerekli soruşturmaları sürdürüyoruz” dedi. Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, “İlçenin yüzde üçü yandı. Üstelik bu alan en güzel yerlerden biriydi. Ama bu yangın bizi ‘yavaş şehir’ olma hedefimizden koparmayacak” dedi. Türkiye’de ilk kez Avrupa ve Asya’da hızla yayılan, sade bir yaşamı öngören kentsel politika olan ‘Yavaş şehir’ için başvuran Seferihisar Belediyesi bunun için gürültü kirliliğini ve trafiği önleyip, yeşil alanları ve yaya bölgelerini artırarak, çevre bilincini yükseltip, yerel üretim yapan çiftçilerle bu ürünleri satan dükkan ve lokantaları destekleyip, yerel estetik ögeleri koruyacak.

  Memleket yangın yeri

  İzmir’in Karabağlar İlçesi’ne bağlı Tırazlı Köyü yakınlarındaki yoğun ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Yangına, 2 helikopter ve 5’i Türk Hava Kurumu’na (THK) ait, 1’i de kiralık olmak üzere 6 uçakla havadan ve çok sayıda arazözle yerden müdahale başlatıldı.

  Antalya’nın Alanya İlçesi’ne bağlı Kestel ve Oba beldelerinde önceki gece çıkan iki ayrı çalılık yangını, belde sakinlerini korkuttu. Yangınlar kısa sürede söndürülürken, 4 hektar alan kül oldu.

  Bursa’nın Orhaneli, Harmancık, Gemlik ile Orhangazi İlçesi’nde önceki gün çıkan orman yangınları kısa sürede söndürüldü. Yangınlar sonucu Harmancık’da 500 dönüm, Orhaneli Erenler’de 3 hektar, Orhangazi’nde Sugören’de 2.5 hektar, Gemlik Samanlı’da ise 300 dönüm orman alanını tahrip oldu.

  Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi’nde yaklaşık 200 dönümlük alanda etkili olan anız ve ot yangını korkuya neden oldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı