Gündem Haberleri

  17 milyar dolar cirolu dev ikinci merkezini Türkiye’ye taşıyor

  Hürriyet Haber
  25.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hafata içinde dünyanın önde gelen enerji aktarım ve dağıtım şirketlerinden Areva T&D Division’ın Türkiye’ye 105 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyuran Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, bu kez ismini açıklamadığı dünya devi bir şirketin önemli merkezini Türkiye’ye taşıyacağını açıkladı.

  Korkmaz, "Dünyanın en büyük 50 şirketinden birinin 17 milyar dolar cirolu Doğu Avrupa, Rusya, Orta Asya, Kafkaslar, Orta Doğu ve tüm Afrika merkezini Türkiye’ye taşıyacağını" bildirdi. Korkmaz, yaptığı açıklamada, "Hepsi üst düzey yönetici olmak üzere Türkiye’de sıfırdan 300 kişilik istihdam yaratacak bu şirketi şu anda açıklayamıyorum. 13 Haziran’da duyurusunu yapacağız" dedi.

  İkiye bölünecek

  Alpaslan Korkmaz, söz konusu şirketin yeni küresel yapılanması çerçevesinde halen Londra’da bulunan Avrupa merkezinin ikiye bölüneceğini ve sadece Batı Avrupa pazarının Londra’dan yönetilmeye devam edeceğini anlattı. Korkmaz, "Bu niçin önemli? Çünkü bu sektörde Türk yöneticiler tecrübe kazanacaklar ve zamanla bu şirketin dünyadaki farklı birimlerinde görevlendirilecekler" diye konuştu.

  Türkiye’nin lobisi

  Korkmaz, "Dolayısıyla şirket stratejik kararlar alacağı zaman eğer Türkiye radarda bir şekilde gözükecekse Türk yöneticisi Türkiye’nin menfaatini düşünecektir. Coco-Cola’da bunun örneğini yaşıyoruz. Hem Türkiye’de istihdam yaratıyoruz hem Türkiye’nin yarınki lobisinin temellerini atıyoruz" dedi. Korkmaz, bölgesel merkezini Türkiye’ye taşıyacak şirketin küresel bir dev olduğunu, bilişim şirketi olmadığını ve farklı sektörlerde birçok iştirakinin bulunduğunu ifade etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı