Gündem Haberleri

  17 ilde okullar tatil

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Soğuk ve kar yağışı tüm yurtta yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 17 ilde ilköğretim okulları ve liseler 1 ile 3 gün arasında değişen sürelerle tatil edildi.

  Soğuk hava nedeniyle ilköğretim okulları ve liselerde, Bursa, Kütahya, Bilecik, Sakarya, Çanakkale ve Kars`ta 3`er gün, Niğde, Düzce, Balıkesir, Edirne ve Kırklareli`nde 2`şer gün, İstanbul, Manisa, Bolu, Kocaeli, Yalova ve Tekirdağ`da 1`er gün eğitime ara verildi.  

  Bu arada, İzmir`in Karşıyaka ve Çiğili ilçeleri ile Balıkesir`in Bigadiç İlçesi ve Niğde`nin Çiftlik İlçesi`nde 3`er, Konya`nın Derbentİlçesi`nde ise 1 gün süreyle okullar tatil edildi.  

  Trakya Üniversitesi`nde 3 gün, Onsekiz Mart ve Kocaeli üniversitelerinde de eğitime 1`er gün ara verildi.  

  İSTANBUL'DA TATİL YETKİSİ İLÇE KAYNAKLARINA BIRAKILDI

  İstanbul`daki elverişsiz hava koşulları nedeniyle 8 ilçede ilköğretim okulları ve liseler yarın da 1 gün tatil edildi.

  İstanbul`da kötü hava koşulları nedeniyle Ümraniye, Beykoz, Silivri, Çatalca, Gaziosmanpaşa,Şile, Sarıyer ve Büyükçekmece kaymakamlıkları yarın bu ilçelerde ilköğretim okulları ve liseleri 1 gün süreyle tatil etti.

  İstanbul`daki 24 ilçede ise yarın eğitim ve öğretimin devam edeceği bildirildi.

  YOLCU OTOBÜSLERİ YOLLARDA MAHSUR KALDI

  Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan 3 yolcu otobüsüne ulaşıldı. Kar ve tipi yüzünden yolda kalan otobüslerdeki 107 yolcu, Çat ile Karlıova`daki yatılı ilköğretim bölgeokullarına yerleştirildi.

  Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan Çağdaş Bingöl firmasına ait 12 AD 659 plakalı yolcu otobüsü ile Aks Turizm`e ait plakası tespit edilemeyen yolcu midibüsüne Erzurum`un Çat İlçesi Çirişli Köyü mevkiinde, Çağdaş Bingöl firmasına ait bir başka yolcu otobüsüne de Bingöl`ün Karlıova İlçesi Çukurtepe Köyü mevkiinde ulaşıldı.

  Kar yağışı nedeniyle yollarına devam edemeyen ve yol kenarlarında karlara saplanarak duran otobüslere ulaşan karayolları kurtarma ekipleri ile jandarma ve emniyet müdürlüğü devriye araçları, mahsur kalan 107 yolcuyu Çat ve Karlıova Yatılı İlköğretim Bölge Okulu`na götürdü.

  Sabah saatlerinde yola çıkan, ancak kar yağışı nedeniyle yolda mahsur kalan yolcular ilçe sağlık ekiplerince sağlık kontrolünden geçirilmeye başlandı.

  Sağlık durumları iyi olan yolcuların, aşırı soğuktan etkilendiği ancak yolcularda donma tehlikesi bulunmadığı kaydedildi.

  Bingöl-Elazığ karayolunda kayan yolcu otobüsü yoldan çıktı. Mahsur kalan 42 yolcu yoldan geçen araçlara bindirilerek, Bingöl`e gönderildi.

  Bingöl`den İstanbul`a gitmek üzere yola çıkan Van Seyahat`e ait 34 VA 7863 plakalı yolcu otobüsü, Bingöl-Elazığ Karayolu`nun 13. kilometresindeki Bilaloğlu Köyü yakınlarında kar yağışı nedeniyle kaymaya başladı. Yaklaşık 300 metre kadar sürüklenen yolcu otobüsü, yoldan çıkarak tarlaya girdi.

  Takla atmaktan son anda kurtulan yolcu otobüsündeki 42 yolcu, yoldan geçen diğer araçlara bindirilerek donmaktan kurtarıldı.

  Firma yetkilileri, yolcuların başka bir otobüsle İstanbul`a gönderileceğini kaydettiler.

  Öte yandan, Bingöl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube ekiplerince kontrol altına alınan Bingöl-Elazığ karayolunda zincirsiz araçların yolculuk yapmasına izin verilmiyor.

  Bingöl`ün Karlıova İlçesi`nde mahsur kalan bir yolcu otobüsüne ulaşılmaya çalışılıyor.

  Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapanan Çat-Karlıova karayolunda bir yolcu otobüsü mahsur kaldı.

  Bingöl`den Erzurum`a gelmek üzere yola çıkan ve Karlıova İlçesi Çukurtepe Köyü mevkiinde mahsur kalan otobüse ulaşmak için Karayollarıekiplerinin çalışma başlattığı ve ambulansların hazır bulundurulduğu öğrenildi.

  Karlıova İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleriyle Karayolları ekiplerinin başlattığı çalışmaların sürdürüldüğünü belirten yetkililer, mahsur kalan otobüsteki yolcuların büyük çoğunluğunun öğrencilerden oluştuğunu tespit ettiklerini kaydettiler.

  Yetkililer, Karlıova İlçesi Hacılar Köyü virajında da bir otobüsünuçuruma yuvarlandığı yönünde ihbar aldıklarını, görüş mesafesinin yarım metreye kadar düştüğü Çat-Karlıova karayolunda arama çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdiler.

  Kar yağışı nedeniyle kapanan Edirne-İstanbul arasındaki TEM ile D-100 Karayolu TEM otoyolu ile Bursa-İstanbul karayolu ulaşıma açıldı. Yetkililer, araçların kayması ve yer yer maddi hasarlı kazaların meydana gelmesi sonucu, yolların kısa süreli ulaşıma kapandığını, ancak Ankara, İstanbul ve İzmir karayollarının şu an açık olduğunu söylediler.

  TEKNESİ ALABORA OLAN BALIKÇI BOĞULDU

  İzmir`in Foça İlçesi`nde teknesi alabora olan bir balıkçı boğuldu. Yeni Foça Beldesi Çatlatan Sitesi`nin bekçisi Selim Durmaz, sahil aydınlatmalarını yakmak için kumsala indiğinde birceset görerek durumu jandarmaya bildirdi.

  Olay yerine gelen jandarma, cesedin Kenan Erniş (51) adlı balıkçıya ait olduğunu belirledi. Yapılan araştırmada, Erniş`in, balıkavlamak amacıyla teknesiyle denize açıldığı, elverişsiz hava koşullarınedeniyle teknenin alabora olduğu ve boğularak öldüğü anlaşıldı.
   
  ÇANAKKALE`DE DENİZ ULAŞIMI NORMALE DÖNDÜ
     
  Çanakkale`de yaklaşık 3 gündür etkili olan kar yağışı ve elverişsiz hava koşullarının etkisini yitirmesiyle, deniz ulaşımı normale döndü.

  Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kar yağışının sona ermesinin ardından iki gündür yapılamayan Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada seferleri bugün gerçekleştirilebildi.   Yetkililer, dün aksayan Gelibolu-Lapseki ile aralıklı sağlanan Çanakkale-Eceabat arasındaki araba vapuru seferlerinin, bugün düzenli olarak yapılmaya başlandığını bildirdiler.
     
  BOLU'DA ZİNCİRSİZ ARACA GEÇİT YOK
         
  Ankara-İstanbul karayolunun Bolu Dağı kesiminde, zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.  Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı Bolu`da Paşaköy ve Abant kavşaklarında bekleyen trafik ekipleri zincirsiz araçları yolun sağ şeridinde durdurarak, zincir taktıktan sonra yola devam etmelerine izin veriyorlar.

  D-100 karayolunun Paşaköy Kavşağı`nda aralarında yolcu otobüsleri ve kamyonların bulunduğu araçlar zincir taktırmak için uzun kuyruklar oluşturdular. Yolcular, otobüslerine zincir takıldığı sırada araçlardan inerek cep telefonlarıyla yakınlarını aradılar.

  Bolu Trafik Bölge Müdürlüğü yetkilileri, dün gece hava sıcaklığının eksi 7 dereceye kadar düşmesinden sonra trafik yoğunluğunun yaşandığı E-80 kesiminde ve D-100 karayolunda  buzlanmaya dikkati çektiler. Yetkililer, yoldaki araç yoğunluğunun   zemindeki buzlanma yüzünden araçların zincirsiz geçişine izin verilmeyişinden kaynaklandığını belirterek güzergahlarda trafiğe kapalı nokta olmadığını söylediler.  Yurtta etkisini sürdüren kara kışla ilgili diğer gelişmeler şöyle:
     

   Sivas-Erzincan karayolunun Sakaltutan, Ankara karayolunun Yaraçbeli ile Tokat karayolunun Çamlıbel ve Kızıleniş mevkilerinde buzlanma meydana geldiği için ulaşım güçlükle yapılıyor.     Ekipler, Sivas ile bağlantılı karayollarında çalışmalarını aralıksız sürdürürken, şehirlerarası yollara çıkan sürücüler zincir takmaları yönünde uyarılıyorlar. 

   Uşak`ta Gediz Nehri`nin de 40 yıldır ilk kez aşırı yükselerek yatağını değiştirmesi sonucu, yaklaşık 11 bin dönüm ekili alan su altında kaldı.

   Samsun`da, 126, Amasya`da 175, Sinop`ta 15, Ordu`da 48 köy yolu halen ulaşıma kapalı bulunuyor.

   Konya`nın Ankara, Afyon, Antalya ve Isparta illeriyle bağlantısını sağlayan yollarda sabah saatlerinde güçlükle sağlanan ulaşım, karayolları ekiplerinin tuzlama çalışmaları sonucu normale dönmeye başladı. Kar yağışı nedeniyle bölgede 60 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri ekiplerinin kapanan yolları açma çalışmalarına başladığı öğrenildi.

    Eskişehir`de kent merkezinden geçen Porsuk Çayı`nda dün akşam saatlerinde yaşanan taşma tehlikesinin geçtiği bildirildi. DSİ 3. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Gerek, dün akşam saat 19.00 sıralarında en yüksek seviyeye ulaşan Porsuk Çayı`nda taşma tahlikesi kalmadığını belirtti.

   Kayseri`nin Pınarbaşı, Sarız,Tomarza, Yahyalı ve Talas ilçelerine bağlı 210 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü`ne bağlı ekiplerin kar temizleme çalışmalarına başladıkları, ancak Pınarbaşı ve Sarız ilçelerinde ulaşıma açılan köy yollarının tipi yüzünden yeniden kapandığı bildirildi.

   Edirne`nin İpsala ile Keşan arasındaki kara yolunun ulaşıma kapalıolması nedeniyle, İpsala Gümrük Kapısı`ndaki personel, nöbet değişimi yapamadı.  Yunanistan`da da yoğun kar yağışı nedeniyle, gümrüğe araç girişinin olmadığını belirten gümrük yetkilileri, gümrükler-İpsala ilçe arasında TIR`ların biriktiğini bildirdiler.

   Doğu Anadolu Bölgesi`ni etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle, ulaşıma kapanan 953 köy yolunu açma çalışmaları sürdürülüyor.Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bölgeyi etkisi altına alan kar yağışının hafta sonuna kadar devam edeceğini, soğuk ve yağışlı havanın cuma gününden sonra bölgeyi terk edeceğini bildirdiler.

   Balıkesir ve ilçelerinde toplam 907 köyden 519`unun yolu ulaşıma kapanırken, 225 köye elektrik verilemediği, 158 köyle de telefon görüşmesi yapılamadığı öğrenildi.  Bigadiç-Sındırgı ilçeleri ile Sındırgı-Akhisar yolları ulaşıma kapandı. Bandırma-Bursa, Susurluk-Balıkesir-Akhisar yollarında ise tipi ve buzlanma nedeniyle çok zor şartlarda ulaşım sağlanabiliyor. Bu yüzden trafik ekipleri ulaşımı kontrollü olarak sağlıyor.

   Denizli kent merkezine yılın ilk karı düştü. Gece saatlerinde başlayan yağış ile Denizli merkezinde yollar ve binaların çatılarında birkaç santimetre kalınlığında kar tabakası oluştu.  Yetkililer, Denizli-Acıpayam karayolunun Cankurtaran mevkii yönüne gidecek araçlara zincir, çekme halatı ve takoz bulundurma zorunluluğu getirildiğini bildirdiler.

   Adapazarı'nda kapanan yolları açmak için yürütülen çalışmalardan, yüksek kesimlerde aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle olumlu sonuç alınamıyor. Kar yağışı sonrasında enerji hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle elektrik verilemeyen köy sayısı 42`den 85`e yükseldi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı