Gündem Haberleri

  17 Aralık’tan sonra dağıldınız

  Mukadder YARDIMCIEL / KARS, DHA
  27.02.2005 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Türkiye Temsilcisi Hans Joerg Kretschmer, 17 Aralık’tan sonra bir dağınıklığın söz konusu olduğunu belirterek, Kars’ta Türkiye’nin attığı adımları değerlendirdi.

  36 ülke büyükelçisiyle Kars ve çevresini gezen AB Türkiye Temsilcisi Kretschmer, ‘Türkiye 17 Aralık’tan sonra Avrupa yolunda gelişme kaydedemedi. Bir dağınıklılık var. Ekim’e kadar ne olacağı hükümetinizin elinde. Hızlanmanız lazım. Endişeliyiz’ dedi.

  Kiliselerin camiye dönüştürülmesinin Lozan Antlaşması’na ve AB kriterlerine uygun olmadığını hatırlatan Kretschmer, ‘17 Aralık’tan sonra ne olduğu pek belli değil. Biz bu konuda endişeliyiz’ diye konuştu.

  Türkiye’de bulunan çeşitli ülkelerin 36 büyükelçisiyle birlikte Kars’a gelen AB Türkiye Temsilcisi Hans Joerg Kretschmer, önceki akşam saatlerinde Kars Belediyesi Sanat Merkezi’nin açılış törenine katldı.

  Sanat Merkezi’ndeki Kars Fotoğrafları Sergisi’ni inceleyen Kretschmer, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Türkiye’nin 17 Aralık’tan sonra bir gelişme kaydedip kaydetmediğine yönelik soru üzerine Kretschmer şu değerlendirmeyi yaptı:

  TÜRKİYE’DEN ENDİŞELİYİZ

  ‘Ekim ayına kadar ne olacağı Türk Hükümeti’nin elinde. Üzerinden üç aya yakın bir zaman geçti. Ancak, şimdiye kadar hiçbir ilerleme göremiyoruz. Görüşmeler Ekim ayında başlayacak. Türk Hükümeti’nin mümkün olduğunca hızlı yol almasını istiyoruz. Bir şeyler yapılması gerekir. Yeni reformlar söz konusu. Ancak hiçbir şey olmadı. Eski kanunların değişimiyle ilgili olarak çok fazla bir şeyler yapılmıyor. Yani biz bu konuda çok endişeliyiz maalesef. 17 Aralık’tan sonra bir dağınıklık söz konusu. Ne olduğu pek belli değil, ortalık dağınık.’

  KİLİSEDEN CAMİ LOZAN’A AYKIRI

  Kars’ı gezen Kretschmer, kiliselerin camiye dönüştürülmesini de eleştirerek, ‘Bu gördüğüm eski kilise camiye dönüştürülen tek kilise değil, Lozan Antlaşması’na göre yapılmaması gerekirdi. Ama yapılmış. Ne yapabiliriz ki, bu yıllar önce yapılmış bir şey. Avrupa Birliği kriterlerine uyan bir şey değil’ diye konuştu.

  Ani’yi beğendim Metzamor tehlikeli

  Ani Harabeleri’ni gezen AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Joerg Kretschmer, Ermenistan’daki Metzamor Santralı’nın tehlikeli olduğunu ifade etti. Kretschmer, ‘Metzamor’un durumunu dün öğrendim, fakat burası deprem kuşağında yer alan bir bölge. Dolayısıyla tehlikelidir. Döndükten sonra bu konuyu değerlendireceğiz. Ani Harabeleri’ni çok beğendim’ dedi.

  Ani’yi gezip, Çıldır Gölü’nde balık avladılar

  Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun daveti üzerine önceki gün Kars’a gelen 36 ülkenin büyükelçi, eşleriyle birlikte Ani Harabeleri’ni ziyaret etti. Sabah saatlerinde 3 otobüsle giden büyükelçiler ve gazeteciler karla kaplı harabeleri gezdi, hatıra fotoğrafları çektirdi. Ani Harabeleri’ni ilk kez ziyaret eden Gürcistan Büyükelçiliği görevlileri ise Katedralde dua okuyup ayin yaptı. Büyükelçiler daha sonra Çıldır Gölü’ne gittiler. Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan ve deniz seviyesinden 1959 metre yüksekte olan Çıldır Gölü’nde yaklaşık bir metre kalınlığındaki buzla kaplı yüzeyinde, büyükelçiler atlı kızakla gezinti yaptı. Göl üzerinde kazmayla açılan deliklere daha önce atılan ağı çeken büyükelçiler, keyifli bir gün geçirdi. CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün eşlik ettiği konuk diplomatlara daha sonra gölün yakınındaki tesiste yemek verildi. Yemekte, tutulan balıklar pişirilerek ikram edildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı