Gündem Haberleri

  16'lık Meryem'in yıkıldığı an

  A.A
  03.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adana’da, 16 yaşındaki Meryem Aslan bugüne kadar hiç okul yüzü görmedi. "Haydi Kızlar Okula" kampanyası kapsamında Meryem de okula gönderilmek istendi. Ancak ailesi, Meryem’i evlendireceğini söyleyerek buna izin vermedi. Meryem ise okula gitmek istiyor.

  Mİllİ Eğitim Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile ilköğrenim çağında olan kız çocuklarının eğitime kazandırılması amacıyla sürdürülen kampanya, Adana’da yüzlerce kız çocuğunu okulla tanıştırırken, ailenin ikna olmadığı için bu eğitimden mahrum kalanlar da var.

  Adana’da, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden göçle gelenlerin yoğun yaşadığı Gülbahçesi Mahallesi’nde bulunan Orgeneral Bedrettin Demirel İlköğretim Okulu’nun Müdürü Bahri Bahadır ile okulun Müdür Yardımcısı Şerife İlengir, kampanya kapsamında okullu olmak isteyen, buna karşılık babası tarafından evlendirilmek istendiği için okula gönderilmeyen Meryem Aslan’ı evinde ziyaret etti.

  Baba Osman Kaplan ile görüşen Müdür Bahri Bahadır, eğitimin önemine dikkati çekerek, "Anayasamıza göre, kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Siz çocuğunuzu okula göndermemekle ona kötülük yapıyorsunuz. En azından ilköğretim okulu diplomasını almalı. Üstelik daha çocuk yaşta evlendirmeniz de doğru değil" dedi./images/100/0x0/55eabd94f018fbb8f893b458

  Bahri Bahadır, okullu yaptıkları çocukların ihtiyaçlarını da karşıladıklarını bu yüzden ailelerine hiçbir yük getirmediklerini belirterek, "Seyhan Kaymakamımız İsmail Hakkı Develi de Meryem’in durumunu biliyor. Kendisi, onu okula göndermeniz halinde ihtiyaç varsa her türlü desteği yapacağını bildirdi" dedi. Ancak, büyük kızı gibi Meryem’i de okula göndermeyeceğini bildiren Osman Kaplan, Meryem’i bir akrabalarıyla evlendireceğini söyledi. Olup biteni kapı aralığından izleyen Meryem Aslan ise kampanya görevlilerinin "Okul mu evlilik mi?" sorusuna, "Elbette okulumu isterim. Ben hiç okul görmedim, önlük giymedim, bu benim en büyük hayalim" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı