Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
09 Ekim 2015 Cuma 04:34

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Hacer o anları anlattı

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Taner YENER/İSTANBUL, (DHA) 23 Kasım 2010
Hacer o anları anlattı
Bayrampaşa Cezaevi'nde, F Tipi cezaevlerinin açılmasını protesto için başlatılan ölüm oruçlarına son vermek için Aralık 2000'de yapılan 'Hayata Dönüş Operasyonu'nda 39 askeri görevlilerin orantısız güç kullanarak 12 tutuklu ve hükümlünün ölümüne neden oldukları iddiasıyla yargılanmalarına başlandı. Operasyonun olduğu dönemde tutuklu olan Hacer Arıkan, “Ben beni yakan maddenin ne olduğunu bilmek istiyorum. Bize atılan madde tavandan atıldı. Benim ve arkadaşlarımın kıyafetleri yanmadı. Sadece vücudumuz yandı. Vücudumuz damla damla döküldü.” dedi.

DAVA PROTESTOYLA BAŞLADI - FOTO GALERİ

Duruşmada şikayetçi sıfatıyla ifade veren Hacer Arıkan, operasyon olduğu dönemde Bayrampaşa Cezaevi C1 koğuşunda tutuklu olduğunu belirterek , "Ben beni yakan maddenin ne olduğunu bilmek istiyorum. Bize atılan madde tavandan atıldı. Benim ve arkadaşlarımın kıyafetleri yanmadı. Sadece vücudumuz yandı. Vücudumuz damla damla döküldü. Bir yıl içinde 8 ameliyat geçirdim ondan öncekileri sayısını bilmiyorum. Bacaklarımdan alınan derilerle kafam ve vücudumdaki yanıklar düzeltildi. Bir yıl önceye kadar burnum yoktu. Omzumdan alınan parçalarla bana burun yapıldı. Bu operasyona kim katıldıysa herkesten şikâyetçiyim." dedi.

DURUŞMAYA 27 SANIK KATILDI

Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 27 tutuksuz sanık ve taraf avukatları katıldı. Duruşmada mahkeme başkanının iddianameyi okumasıyla devam etti. Avukat Gülizar Tuncel, müvekkili Hacer Arıkan'ın sağlık durumunun iyi olmadığını bu nedenle ilk olarak Hacer Arıkan'ın ifadesinin alınmasını talep etti. Mahkeme heyetinin bu talebi kabul etmesinin ardından Hacer Arıkan'ın ifadesi alındı.

Duruşmada şikayetçi sıfatıyla ifade veren Hacer Arıkan, operasyon olduğu dönemde Bayrampaşa Cezaevi C1 koğuşunda tutuklu olduğunu belirterek, "Bizim bulunduğumuz koğuşta herhangi bir isyan yoktu. Benimle birlikte yine tutuklu olan ağabeyim Erol Arıkan ile görüştükten sonra kendi koğuşuma gittim. Koğuşumda uyudum ve gece operasyon sesiyle uyandım. Kıyafetlerimi giyerken silah sesleri duydum. Bayan gardiyanlar ise uyandığımızda yerlerinde yoktu, Ramazan ayı dolayısıyla sahur olduğu için de yerlerinde bulunmamış olabilirler. Silah sesleri olduğunda askerler bizim koğuşun önüne barikat kurmuştu koğuştan çıkmak mümkün değildi." dedi.

"SAVUNMASIZDIK"

Bir süre sonra tavanda delikler açıldı diyen Arıkan, "Tahminime göre bu deliklerin yerleri 2 ay önceden delinmişti. Çünkü bir gün üst ranzamda kitap okurken başıma taş düştü. Nedeni sorduğumda tamir yapıldığı söylendi ancak operasyon sırasında o deliklerden bizi yakan maddeler ve bombalar atıldı. Askerlerin kafasında gaz maskesi vardı bu nedenle askerlerin yüzlerini görmedim. Biz kendi sağlığımızı ve can güvenliğimizi korumak için bize atılan bombaları havalandırmaya ve camdan dışarı attık. Savunmasızdık. Atılan şeylerden yataklar tutuştu kendi imkanlarımızla söndürdük." diye konuştu.

"ARKADAŞLARIM 'YANIYORUZ' DİYE BAĞIRIYORDU"

Yaşamla ölüm arasındaki ince çizgide gidip geldiklerini söyleyen Arıkan, "Operasyon sırasında nefes alamaz duruma geldik. Koğuşta 27 bayan arkadaştık. Ben koğuşun en arkasındaydım. Önceden açılan deliklerden bir hortum sarkıtıldı ve içeri bir madde salındı. O sırada bir alev topu atıldı. Yataklar yanmaya başladı. Arkadaşlarım 'Yanıyoruz' diye bağırıyordu. Kaçışırken yumuşak bir şeye bastım. Daha sonradan öğrendim ki üzerine bastığım ölen arkadaşımız Gülsen Tuzcu'ymuş." seklinde konuştu.

"ÖLÜMÜ BEKLERKEN ARKADAŞIM KURTARDI"

Atılan maddelerden dolayı koğuş arkadaşları Gülseren ve Şennur'un derilerinin döküldüğünü anlatan Arıkan, "Onları söndürmek için bir şey ararken kalçama bir madde geldi ve yere düştüm ve bir daha da kalkamadım. Ben ölümü beklerken bir arkadaşım tarafından kurtarıldım direkt olarak hastaneye götürülmedim. Askerlerin gazino diye adlandırıldığı yere sürüklendim. Önce isim tespiti yapıldıktan sonra durum ağır olduğu için önce cezaevi hastanesine sonra Haseki Hastanesi'ne oradan da Cerrahpaşa'ya götürüldüm. 3 ay Cerrahpaşa'da kaldım. Ayağa kalkamıyordum ama ayağım yatağa zincirle bağlıydı. Aynı zamanda mahkememde devam ediyordu. Mahkemeye çıkıp tahliye talebinde bulunmak için tedavimi yarıda kestim ve cezaevi hastanesine, oradan da Bakırköy Kadın ve tutukevine döndüm." dedi.

 

"BENİ YAKAN MADDENİN NE OLDUĞUNU BİLMEK İSTİYORUM"

Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağlık sorunlarım nedeniyle Adli Tıp Kurumu'nun vermiş olduğu cezaevinde kalamaz raporu ile yargılandığım davadan tahliye edildim. Ben beni yakan maddenin ne olduğunu bilmek istiyorum. Bize atılan madde tepeden atıldı. Benim ve arkadaşlarımın kıyafetleri yanmadı. Sadece vücudumuz yandı. Vücudumuz damla damla döküldü. Bir yıl içinde 8 ameliyat geçirdim ondan öncekileri sayısını bilmiyorum. Bacaklarımdan alınan derilerle kafam ve vücudumdaki yanıklar düzeltildi. Bir yıl önceye kadar burnum yoktu. Omzumdan alınan parçalarla bana burun yapıldı. Bu operasyona kim katıldıysa herkesten şikâyetçiyim"

   Yorum Sayısı 3 / 66     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
MEHMET TEKİN 24/11/2010 - 1:39
Kendi yüzünü yakan bence cezaevindeki isyanı çıkartıp devlete kılıf giydirmeye çalışan PKK lı teröristlerden başkası olamaz.Hem abisi cezaevinde hem kendisi birde üstüne üstlük erkek bölümünede rahatlıkla girip çıkmışsın.Cezaevi değil sanki tatil kampı gibi hareket etmişsin birde devleti suçluyorsun
Çok İyi %20 İyi %20 Normal %20 Kötü %20 Beğenmedim %20
MEHMET TEKİN 24/11/2010 - 2:03
Bende bir vatandaş olarak terör mağduruyum.
pkk dan kimler nemalanıyor
pkk yı uyuşturucu işinde kimler kullanıyor.
vatanı nı savunmak olan askerimize kimler silah sıktırıyor.
Sizler neden terör suçundan içeri girdiniz.
Devlet ve Türk milleti ile ne alıp veremediğiniz var ben bilmek istiyorum?
Çok İyi %20 İyi %22 Normal %20 Kötü %18 Beğenmedim %18
arif yağlı 23/11/2010 - 22:46
KİMSE KİMSEYİ DURUP DURURKEN YAKMAZ ,,BU ÜLKENİN EKMEĞİNİ YEYİP ASKERİNE POLİSİNE VATANDAŞINA KURŞUN SIK SONRADA BENİ YAKTILAR DE SİZİ CAMİDENMİ TOPLAYIP ORAYA KOYDULAR SİZİN YAKTIĞINIZ YUVALAR YETİM BIRAKTIĞINIZ EVLATLAR ONLAR NE OLACAK..E TABİ AZCIK HAVAYI İYİ GÖRDÜNÜZ BAŞLADINIZ ASKER DÜŞMANLINA
Çok İyi %20 İyi %18 Normal %16 Kötü %20 Beğenmedim %23
Bu haberin diğer yorumcuları
xx xx
Mahmut Kesmez
kederli solcu
hakan karataylı
ahmet akyaşar
Gürcan Barın
ŞİMŞEK OKAN
akıncı talatpaşa
Kaan aksoy
tufan dörtler
toygar eser
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 66     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH