Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 15:27

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Sözleşmeli er uygulamasının detayları

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
9 Kasım 2010
Sözleşmeli er uygulamasının detayları
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel askerliğe geçişin bir başka adımı olarak gündeme getirilen 'sözleşmeli er' modeli hakkında bilgi verdi. Sözleşmeli er olmak için ilkokul mezunu olmak yeterli... Sözleşmeli erler 1500 lira ücret alacak.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er uygulamasıyla ilgili detayları açıkladı. Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle verdiği kahvaltıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Bakan Gönül'ün verdiği bilgiler:

Sözleşmeli erlerin sayısı için ilk etapta 50 bin olacağını düşünüyoruz
15 aylık normal askerliğini yapanlardan, isteyenler sözleşmeli erlik için başvurabilecek.
İköğretim mezunu olmak bu statü için yeterli.
Sözleşmeli erler, muharip sınıftan olacak. Hudut da olur, yeri gelir İzmir'de de olur. Ama bunlar terörle mücadele öncelikli olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde görev yapabilecek.

1500 lira maaş
Sözleşmeli erlerin maaşını asgari ücretin katları olarak planlıyoruz. 1500 lira civarında bir temel maaşları olacak. Ayrıca operasyon maaşlarına ek olarak operasyon tazminatı alacaklar. Operasyona çıktıklarında maaşlarına bir tazminat eklenecek. Böylece 2 bin lira civarına yükselebilecek. Ayrıca maaş enflasyona göre artacak.
Normal SSK’lı olacaklar. Sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. Çalıştıkları süre emeklilik sürelerine sayılacak.

Asgari üç yıl

Sözleşme süresinin ise asgari üç yıl olmasını düşünüyoruz.  

Süresi dolduğunda karşılıklı karar verilmesi halinde sözleşme yenilenecek

 

Ayrılırken tazminat ödenecek

Sözleşmeli erlerin baremle ve TSK kariyeriyle ilişkileri olmayacak, sözleşmenin sonlanmasıyla ayrılacak olan bu erlere belli bir tazminat ödenecek.

Bu erler 1500 lira civarında temel maaş ve artı olarak operasyon tazminatı alacaklar. Her yıl 15 bin lira biriktireceklerini tahmin ediyoruz. Bu tasarruf üç yılda 45 bin lira eder. Diyelim biz de ayrılırken 30 bin lira tazminat verdik. Bu durumda bu gencimiz sözleşmeli hizmeti üç yılda bitirse 75 bin lira gibi bir parayla ayrılacak. Bu günümüzde iyi bir para. Bu parayla bir iş kurması bile mümkün.

 

Er olacaklar

Er elbisesi giyecekler. Kışlada yatacaklar. Karavandan yiyecekler. İzinli günleri dışında evlerine gitmeyecekler. Belki bazıları onbaşı olabilecek, ancak genel kariyerle ve askeri personel ödemeleriyle, baremle ilişkilendirilmeyecekler.

 Hürriyet haberlerini Facebook sayfasından da takip edin.
  Yorum Sayısı 3 / 25     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
cemal kenar 09/11/2010 - 11:06
askerliği vatan borcudur diye yaparken şehit düşenler için askerlik yan gelip yatma yeri değildir denmişti bi zamanlar. yan gelip yatılan bi yerse niye para ödeniyor.yok değilse niye hakaret edildi.önce özür dilenmeli askerden..vatan borcudur diye parasız askerlik yaparken kimseye sitem etmeyen aske
Çok İyi %30 İyi %15 Normal %16 Kötü %20 Beğenmedim %16
vatan sever 09/11/2010 - 10:12
BAZI ARKADAŞLAR ORDUYA ART NİYETLİ YANAŞARAK ORDU NE İŞ YAPAR DİYORLAR.BİR ASKERİN TECRÜBESİ OPERASYONLARA KATILMAKLA OLUR DÜNMYUANIN HER YERNDE PARALI ASKERLİK VAR.EĞİTİMLİ TECRÜBELİ ASKER DAHA FAYDALI ATTIĞINI VURAN GİTTİĞİ YOLU BİLENDİR.30 GÜNLÜK EĞİTİMLE ASKERİ OPERASYONA GÖNDERİRSEN ÖLDÜRÜRÜSÜN
Çok İyi %23 İyi %18 Normal %20 Kötü %16 Beğenmedim %21
naci narin 09/11/2010 - 9:51
1-Sözleşmeli er, terör içinse yanlış. terör sadece güvenlik kuvvetlerine bırakılamayacak kadar ciddi bir iş. 2-Diyelim, seneye terör bitti bu insanları ne yapacaksınız. 3-enönemlisi, asker sınırı bekler, iç güvenliğin ASKERSİZ, POLİS ÜNİFORMASIYLA (ÖH polis) yapılması imaj yönünden de önemli.
Çok İyi %25 İyi %15 Normal %17 Kötü %15 Beğenmedim %25
Bu haberin diğer yorumcuları
onur yaşar
zafer koç
Ne Mutlu TürkümDiyene
Burak GÖRGÜN
Orhan ÇALOĞLU
Guney Ari
arif ozcelik
necati gökhan yalçın
FANİ - DERVİS
Gencay YILMAZ
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 25     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH