Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
01 Eylül 2015 Salı 17:07

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Kamusal alanı tartışırız

Paylaş
Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
20 Ekim 2010
Kamusal alanı tartışırız
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, türban konusuyla ilgili TBMM’de grubu olan partilerle yapılacak müzakerelerde konunun çeşitli yönleriyle ele alınacağını belirterek, “Kamusal alan neresidir, neresi değildir, bunların hepsinin görüşmelerde müzakeresi yapılır, gerekli adım atılır” dedi. Erdoğan, dün Finlandiya’ya gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türban demeyelim

Erdoğan, türban konusuyla ilgili bugün grup başkanvekilleri arasında görüşmeler olacağı hatırlatılarak, “Siz ne düşünüyorsunuz, Türkiye bu sorunu çözmeye yakın mı?” sorusu üzerine de, “Önce tabii ‘başörtüsü’ diyelim şuna, ‘türban’ demeyelim” şeklinde konuştu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetin bu konuda en önemli kurumu biliyorsunuz Diyanet İşleri Başkanlığımızdır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda geçmişte çalışmaları vardır, yeni çalışmalar yapar ve işin bir defa inanç boyutunu ortaya çıkarmak lazım. İnanç boyutu ortaya çıktığı zaman yani bu başörtüsünü örtenler inancı nedeniyle mi örtüyor, siyaseten mi örtüyor, başka nedenlerle mi örtüyor, bunlar ortaya çıkacaktır.”

Kamusal alanın Türkiye’nin gündemine ne zaman girdiğine bakıldığında 7 yıl öncesinin görüleceğini ifade eden Erdoğan, şöyle dedi: “7 yıldan önce Türkiye’de bu konuyla ilgili ‘kamusal alan’ diye bir ifade hiçbir zaman kullanılmamıştır. Daha sonra gündeme girmiş ve bu konu tartışılmaya başlanmıştır. Kamusal alan neresidir, neresi değildir, bunların hepsinin bu görüşmelerde müzakeresi yapılır, gerekli adım atılır. Özgürlükler nereye kadar var, bunun sınırı nedir, bunların hepsi tartışılır.”

Hürriyet haberlerini Facebook sayfasından da takip edin.
  Yorum Sayısı 3 / 25     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
M A 20/10/2010 - 14:49
Kamusal alanın yeni tarifi şöyle olacaktır. Türbanın(Başörtüsü değil) girdiği tüm yerler kamusal alan olarak kabul edilecektir. Çankayada ki köşkten ana okuluna kadar. Türban sen herşeye kadirsin, hayırlı olsun netekim paşaya, onun ektiğiydi, şimdi hasat ediliyor.
Çok İyi %26 İyi %17 Normal %17 Kötü %19 Beğenmedim %19
muhittin saydam 20/10/2010 - 12:45
türban demeyelim.baş örtüsü diyelim ,öylemi,kimi kandırıyorsunuz,bal gibi türban niyetiniz belli ,hukuk devletini şeriat devletine dönüştürmek,fakat bir gün hukuk devleti sizede .lazım olacak.gelin milletin gerçek sorunları ile ilgilenin.işsizlik ,saglık,egitim,kadınların sorunu,özgürlük,adalet.
Çok İyi %36 İyi %16 Normal %16 Kötü %16 Beğenmedim %16
Allahverdi Kitay 20/10/2010 - 10:37
bunlara engel olunmasa türkiye baska eksenlere kisa zamanda kayacak demedi demeyin
Çok İyi %28 İyi %19 Normal %17 Kötü %17 Beğenmedim %17
Bu haberin diğer yorumcuları
Mesut Uğurlu
Hursit Gündüz
cem tez
Burcu Karacan
deniz ilgazli
sdık dümen
Brenda MBIR
cengiz türkeş
ibrahim 1923
Zekeriya Keles
cahit mülazım
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 25     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH