Gündem Haberleri

  16 yıl komadan ilk adımlara

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1984 yılında doğum yaparken komaya giren ve geçen yılbaşında aniden uyanan Amerikalı kadın, yaklaşık 6 bin gün sonra ilk adımlarını atmaya başladı.

  Şimdi 42 yaşında olan Patricia White Bull, bundan tam 16 yıl önce 4'üncü çocuğunun doğumu sırasında komaya girdi. Sezaryenle yapılan doğum sırasında bir kan pıhtısı genç kadının akciğerlerine giden atardamarı tıkadı. Ve kadın henüz 26 yaşındayken, soluk alıp vermesi durdu. Doktorların müdahalesi sonucunda solunum tekrar sağlandı ancak müdahale sırasında oksijensiz kalan beyinde hasar meydana geldi. Patricia tam 16 yıl süren çok derin bir uykuya daldı.

  Konuşuyor ve yemek yiyor

  Aradan geçen 16 yıl içinde, umudu kesen kocası Mark White Bull Senior eşine boşanma davası açtı. Ancak geçtiğimiz noel günü, Patricia bir anda uyandı. Geçen yılların yol açtığı boşluğu doldurma gayretindeki Patricia, geçtiğimiz ay boyunca ortopedi ve fizik tedavi merkezlerine devam etti. Ağır ağır yemek yemeye ve konuşmaya başlayan Patricia White Bull, şimdi ilk kez tekerlekli sandalyesinden kalkıp adım atmaya başladı.

  Kocası da geri döndü

  Halen California'nın Downey kentindeki Rancho Los Amigos Ulusal Rehabilitasyon Merkezi'nde terapistler ve aletler yardımıyla yürümeye başlayan Patricia, ‘‘Doyasıya koşmak, dağlara çıkmak istiyorum' diyor. Eşinin 16 yıl aradan sonra uycanması üzverine Patricia'nın kocası da boşanma davasından vazgeçti. Mark White adlı koca, ‘‘Ben eşimi seviyorum. ve artık onun yanındayım’’ diyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı