Gündem Haberleri

  16 yaşında yaşam savaşı

  Eda BERKBAYRAK / İZMİR, (DHA)
  09.01.2002 - 02:14 | Son Güncelleme:

  Henüz 8 aylıkken başladı acı kaderi... Anne-baba boşandı, evlatlık verildi. Geri alındı, babaanne ve büyükbabasına gönderildi. Onlar ölünce bir anneye, bir babaya gitti. İkisi de istemedi. Sürekli dayak yedi. Şimdi öğretmeninde kalıyor. İşte, valiye, ‘‘Beni kurtarın’’ diye yalvaran 16 yaşındaki Duygu'nun hikayesi...

  Annesi dövdü, baba sokağa attı, öğretmenine sığınan 16 yaşındaki Duygu Doğan, kimsesizler yurduna yerleştirilmek için valiliğe başvurdu. Duygu Doğan, hayatın acımasızlığıyla henüz 8 aylıkken tanıştı. Anne ve babası boşanan duygu, evlatlık verildi. 2 yaşında geçirdiği bir rahatsızlığın ardından bu aile tarafından istenmeyen Duygu, ailesi tarafından alınıp, Çanakkale'deki büyükanne ve büyükbabasının yanına bırakıldı. Bu arada annesi İstanbul'da, babası ise İzmir'de başkalarıyla evlenerek çocuk sahibi oldu.

  SOKAKTA BİLE YATTI

  Duygu, ilkokul üçüncü sınıftayken büyükbabasının ölümü üzerine babası Yalçın Doğan, üvey annesi Selma Doğan ve iki üvey kardeşiyle yaşamaya başladı. Ancak üvey annesinin sık sık kendisini sokağa atması üzerine, İstanbul'daki öz annesinin yanına gitti. Burada da psikolojik tedavi gören Duygu, öz annesinin sürekli dövmesi üzerine, yeniden babası ve üvey annesinin yanına döndü. Bu ikilem içinde ilköğretim eğitimini tamamlayan Duygu'nun derslerindeki üstün başarısına karşın okumasına izin verilmedi. En son geçen yıl eylül ayında yaşanan büyük kavga üzerine üvey annesi tarafından evden kovulup sokağa terkedilen ve ailedeki huzurun bozulmaması gerekçesiyle babası tarafından da eve kabul edilmeyen Duygu, kimi zaman sokaklarda, kimi zaman arkadaşlarında kalmaya başladı. Duygu en son ortaokul öğretmeni Güler Demirhan'ın yanına sığındı. Yaklaşık bir aydır öğretmeniyle kalan Duygu Doğan, daha fazla yük olmak istemeyince çareyi Valilik halk gününe başvurmakta buldu. Vali Yardımcısı Avni Elyorgun'a isteğini bildiren Duygu, ‘‘Babam işsiz. Şu an üvey annemin parasıyla geçiniyorlar. Beni fazlalık görüyorlar. Sokağa attılar. Öğretmenimin evinde kalıyorum. Daha fazla onlara yük olmak istemiyorum. Beni yurda yerleştirin’’ dedi.

  OKUMAK İSTİYORUM

  Öz annesinin İstanbul'da yaşadığını söyleyen Duygu, ‘‘Annemin ruhsal bozukluğu vardı. Tedavi görüyordu. Sürekli beni dövüyordu. Babamın yanına geldim. Bu sefer de üvey annemin saldırılarına maruz kaldım. Küçüklüğümden itibaren beni başlarından atmaya bakıyorlar. Başarılı olmama karşın okula devam etmeme izin vermediler. Öğrenimimi sürdürmek tek dileğim. Bunun için yurda yerleştirilip, okula gönderilmemi istiyorum’’ dedi.

  SEVGİYİ YAŞAMADIM

  Duygu'nun başvurusunu değerlendiren Vali Yardımcısı Elyorgun, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü'ne gereğinin yapılması talimatını verdi. Bunun üzerine müdürlüğe giden Duygu, İl Müdürü Nazmi Taşkın ve Müdür Yardımcısı Vacide Yavaş'la görüşüp, yazılı olarak yurda alınması yönünde başvuruda bulundu. Müdür Taşkın, Duygu'nun durumunun en kısa zamanda tahlil edilip, sonuca bağlanacağını söyledi. Duygu, ‘‘Ben küçüklüğümden itibaren hiç bir zaman sevgi ortamı içinde yetişmedim. Ana okulu öğretmeni olup, o küçücük çocuklara bir şeyler öğretirken, onlardan da sevmeyi öğreneceğime inanıyorum’’ diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı