GeriGündem 16 Mayıs'a kadar iki cumhurbaşkanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

16 Mayıs'a kadar iki cumhurbaşkanı

TBMM'de bugün yapılacak 3'üncü tur oylamada Ahmet Necdet Sezer'in seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Böylece Cumhurbaşkanı Demirel'in görevi devredeceği 16 Mayıs'a kadar Türkiye'nin iki cumhurbaşkanı olacak.

Sezer'e 276 oy yetiyor

TBMM, bugün tarihi bir oturum gerçekleştirerek Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanını seçecek. Yarışı açık arayla önde götüren Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bugünden itibaren 16 Mayıs tarihine kadar Türkiye'nin yeni seçilen ve görevi devredecek olan iki cumhurbaşkanı olacak.

5 ADAY VAR

TBMM Genel Kurulu'nun cumhurbaşkanlığı üçüncü tur seçimlerini gerçekleştireceği oturumu, bugün saat 15.00'de başlayacak. Oylama ve tasnif işlemlerinin 17.00'de bitmesi bekleniyor. FP'li Nevzat Yalçıntaş, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un çekilmesiyle şansının arttığını belirterek, devam kararı aldı. MHP'li Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu da çekilmeyeceğini belirterek, ‘yürekli ve ilkeli’ milletvekillerinden destek beklediğini söyledi. DYP'li aday Doğan Güreş'in ise bugün çekilmesi bekleniyor. Bu durumda yarış 5 aday arasında gerçekleşecek. Beşli ittifakın adayı Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in dışında, Nevzat Yalçıntaş, Sadi Somuncuoğlu, Rasim Zamioğlu ve Mail Büyükerman üçüncü tura katılacak. İkinci tur oylamada 314 oy alan ve rakiplerini geride bırakan Sezer'in oyunu daha da artırması bekleniyor. Bu turda seçilmek için 276 oy yeterli oluyor.

Bugün yapılacak seçimin sonunda, ‘Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanak’ zaman kaybettirilmeden yeni cumhurbaşkanına iletilecek. TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut yurtdışında olduğu için bu görevi, oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Ali Ilıksoy yapacak. Yeni cumhurbaşkanının görevi devralacağı 16 Mayıs tarihine kadar Türkiye'nin iki cumhurbaşkanı olacak. Yeni cumhurbaşkanı, aynı gün TBMM'de yemin edecek ve Süleyman Demirel'den görevi devralacak.

Bu ev yerine Köşk'e gidecek

BUGÜN Türkiye'nin 10'uncu Cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözle bakılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Ankara-Çayyolu'nda bir kooperatif villası bulunuyor. Sezer'in mütevazı bir yaşamı tercih ettiğini, sahibi olduğu villası da gözler önüne seriyor. Çayyolu'nda 1980'li yılların ortasında kurulan ‘Hukukçu Dostlar’ sitesindeki iki katlı villanın dışı bitmiş durumda. Villanın içi ise yapılmayı bekliyor. Şu anda piyasa değeri yaklaşık 40 milyar lira olan villanın içinin yapımı için en az 15 milyar liralık harcama gerekiyor. Villanın giriş kapısı ile tüm pencere çerçevelerinin değiştirilmesi, salon, mutfak ve odalarının yeniden yapılması şart. Kooperatifte çektiği kura sonucu sitenin giriş bölümündeki villaya sahip olan Sezer'in, diğer üyelere göre villasının önünde daha geniş bir bahçe alanı bulunuyor. Site sakinleri, Sezer'in, cumhurbaşkanı adaylığı açıklanmadan önce birkaç kez villaya gelerek çevresinde dolaştığını, satma tekliflerini ise geri çevirdiğini söylediler. Şu anda 59 yaşında olan Sezer'in emekli olduktan sonra eşi Semra Sezer ile bu villaya yerleşmeyi düşündüğü belirtildi. Site sakinleri arasında, ‘‘Neye niyet, neye kısmet. Emekli olduktan sonra buraya taşınmayı düşünüyorlardı. Ancak şimdi Çankaya Köşkü'ne çıkacaklar. Belki 7 yıl sonra bizim burası da Güniz Sokak'a döner’’ esprileri de yapılıyor.

Sıkı tasarrufçu

BUGÜN, Türkiye'nin 10'uncu Cumhurbaşkanı seçilecek Ahmet Necdet Sezer, Mercedes saltanatını sevmeyen, özel işlerinde kendi otomobilini kullanan, üç lambadan birini söndüren sıkı bir tasarrufçu.

Güçlü hafızasıyla selefi Süleyman Demirel'i anımsatan Sezer, eşiyle birlikte çıktığı alışverişlerinde Ordu Pazarı'nı da, YİMPAŞ'ı da tercih ederek ‘tarafsız’ görüntüsü veriyor. Sigara içmeyen, ancak rakıyı seven Sezer hem iş, hem de özel yaşamında ise titiz ve otoriter. Sezer tasarrufçuluğunu, hem Anayasa Mahkemesi'ndeki işine, hem de özel yaşamına yansıtıyor. Yüksek Mahkeme'deki kırtasiye ve diğer giderleri ciddi bir biçimde azaltmasıyla tanınan Sezer, resmi görevlerinin dışında kırmızı plakalı Mercedes'ini de kullanmıyor. Tatilde, memleketi Afyon'a giderken de, alışverişe giderken de özel Toyota marka özel otomobilini kullanıyor. Yaz tatillerinde Anayasa Mahkemesi'nin Antalya'daki kampı ile çok yakın bazı arkadaşlarının yazlıklarına gidiyor.

Yakın bir arkadaşı, sigara içmeyen ancak rakıyı seven, zaman zaman operaya gidip, klasik müzik dinlese de Türk Sanat Müziği hayranı olan, Beşiktaş'ı tutan Sezer'in cumhurbaşkanlığında iyi performans sergileyeceğini söylüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle