GeriGündem 16 Mart davasında tanıklık yapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

16 Mart davasında tanıklık yapacak

Türkiye'nin en büyük faili meçhullerinden 16 Mart katliamıyla ilgili davada, dönemin İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş'in tanık olarak dinlenmesi kararlaştırıldı.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Güneş'in daha önce talimatla alınan ifadesinin yeterli olmadığını belirtti. Mahkeme aynı zamanda Hasan Fehmi Güneş ile Lokman Kondakçı arasında geçen görüşmeyle ilgili MİT Müsteşarlığı'na yeniden yazı yazılarak, bant çözümlerinin arşiv kayıtlarından araştırılıp gönderilmesini kararlaştırdı. Duruşmaya katılan müdahil avukatı Cem Alptekin şöyle konuştu:

‘‘Tanık Hasan Fehmi Güneş'in talimatla ifadesi alındığında biz de müdahil avukatı olarak katıldık. Ancak mahkeme heyetinin dosyayı yeterince bilmemesi nedeniyle istenilen konularda yeterli cevap alınamamıştır. Özellikle bu olaya katıldığını iddia ettiğimiz Oktay Engin ve Nasibullah Türker adlı şahısların da sanık olarak yargılanması mümkün olacaktır. Bu nedenle Hasan Fehmi Güneş'in mahkemenizde dinlenmesini talep ediyoruz. Ayrıca Güneş'in ifadesi doğrultusunda, MİT Müsteşarlığı'na bant çözümleri konusunda yeniden yazı yazılmasını ve Lokman Kondakçı'nın tanık olarak dinlenmesini talep ediyoruz.’’ Duruşma ertelendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle