Gündem Haberleri

  16 kurşun da tek tabancadan çıkma

  Saygı ÖZTÜRK/ANKARA
  01.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trabzonsporlu futbolculardan Fatih Tekke’nin otomobillerine, Gökdeniz Karadeniz’in ise otomobil ve işyerine saldıran kişinin kimliği belirlendi. Saldırılarda tek tabanca kullanıldığı ortaya çıktı. İki futbolcudan istediği haracı alamayınca gözdağı vermek isteyen kişinin, kısa süre önce cezaevinden çıkan H.S. olduğu anlaşıldı.

  EMNİYET Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Dairesi Başkanlığı, önceki gün uçakla Trabzon’a suç örgütlerin Karadeniz yapılanması konusunda uzman olarak nitelendirilen bir Emniyet amiri başkanlığında beş kişilik bir ekip gönderdi. Trabzon Emniyet Müdürü Ramazan Akyürek’in koordinesinde yürütülecek çalışmalara, Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlar Dairesi ile Asayiş Dairesi Başkanlığı da destek oluyor. Saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen H.S. ve 2 arkadaşının yakalanması için ekip oluşturuldu. H.S.’nin cinayetten arandığı, futbolculardan haraç istemesi, otomobil ve işyerine saldırıdan da sorgulanacağı bildirildi. Ancak, futbolcuların kendilerine yardımcı olmaması halinde, elde edilen suç kanıtlarıyla olay yargıya intikal ettirileceği kaydedildi.

  TABANCA SABIKALI

  İki futbolcunun otomobilleri ve birinin eşinin işyerinin kurşunlanmasında tek tabanca kullanıldığı, 16 merminin de aynı tabancadan atıldığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Samsun Kriminal laboratuvarı incelemesiyle de ortaya çıktı. Aynı tabancanın daha önce de yaralama ve işyeri kurşunlama olayında kullanıldığı belirlendi. Tabancayı kullandığı belirlenen H.S.’nin, yaklaşık 1.5 ay önce cezaevinden çıktığı, cezaevine de yine "haraç isteme, yaralama" suçlarından girdiği anlaşıldı. Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzonsporlu futbolcuların araçlarına yapılan saldırı hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi aldı.

  Zanlıların izine ’cep’ten ulaşıldı

  TRABZONSPORLU futbolculara yönelik kurşunlama olayına karışan 3 zanlının izi, cep telefonlarından belirlendi. Baz istasyonlarındaki GSM verilerinin incelenmesinde şüphelilerin dakika dakika olayların geçtiği semtlerde olduğu anlaşıldı.

  Futbolculara yapılan saldırı öncesi kurşunlanan bir restoranın müdürü, saldırıyı H.S.’nin gerçekleştirdiğinden şüphelendiğini söyledi. Polis bu bilgiler ışığında, H.S. ve sık sık birlikte olduğu arkadaşlarının cep telefonlarının numaralarını belirledi. Ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan teknik yardımla önemli bir ipucuna daha ulaşıldı.

  Cinayet de onların işi mi

  GSM verilerini kaydeden baz istasyonlarında yapılan incelemeye göre, H.S. ile akrabası 20 yaşındaki E.K. ve 23 yaşındaki Ö. isimli bir arkadaşının, saat 01.00 sıralarında kurşunlanan restoran bölgesinde, bu olaydan birkaç dakika sonra Gökdeniz Karadeniz’in eşine ait işyerinin bulunduğu caddede ve son olarak Fatih Tekke’nin oturduğu mahalle ile Serra Karadeniz’in otomobilinin kurşunlandığı mahallede bulunduklarını belirlendi. Polis, H.S. ve arkadaşlarının, aynı gece saat 02.10 sıralarında Arsin İlçesi’nin Yeşilyalı Beldesi’ndeki bir otelin resepsiyon görevlisinin öldürülmesi sırasında da bu bölgede olduklarını belirledi. Delil niteliğindeki bu bilgiler ışığındaki 3 zanlının yakalanmasının an meselesi olduğu belirtildi.

  Şahin de mafya dedi

  BAŞBAKAN Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de, Trabzon’da atılan kurşunların adresi için "mafya" dedi. Şahin, "Mafya ile ilgili iddialar var. Ben de bu iddialarda bulunuyorum" dedi. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da, olayın üzerine ciddiyetle gidildiğini ve gelişmelerin yakından takip edildiğini söyledi.

  Şahin, TBMM’de gazetecilerin soruları üzerine, bu saldırılardan üzüntü duyduğunu belirterek, olayı kınadığını bildirdi. Şahin, şöyle dedi:

  "Böyle bir şey olmamalıydı.Hangi amaç, hangi niyetle, hangi kişiler tarafından yapıldığının mutlaka tespiti gerekiyor. Spora bu tür gölgeler asla düşmemeli. Sporcularımız bu tür olaylarla asla yan yana gelmemelidir."

  Şahin, saldırıların arkasında mafyanın olduğu yönündeki iddialar anımsatılınca da, şöyle konuştu:

  "İddialar var, evet... Ben de bu iddialarda bulunuyorum. Futbol gibi ekonomik potansiyelin gittikçe büyüdüğü bir pastadan pay kapmak isteyen kötü niyetli kişiler hep olmuştur. Sadece bizde değil, dünyada da olmuştur. Bizde de olacaktır. Acaba böyle bir saldırı mıdır, onu bilemiyorum. Ama bu tür insanların olduğunu ve olabileceğini tahmin ediyorum. Sporun gerçek aktörlerinin, kulüplerimizin, yöneticilerimizin, sporcularımızın bu konuda son derece duyarlı olması gerekir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı