Gündem Haberleri

  159. maddeye çifte rötuş

  Hürriyet Haber
  24.01.2002 - 12:32 | Son Güncelleme:

  TBMM Adalet Komisyonu'nda, Uyum Yasa Tasarısı'nın Türk Ceza Kanunu'nun 159. maddesinde değişiklik öngören birinci maddesi, değiştirilerek kabul edildi. Önergeyle, 159. maddeye "Cumhuriyeti ve demokrasiyi..." ibareleri eklendi. Ancak öğleden sonraki oturumda yeniden müzakere edilen maddeden bu kez "demokrasi" ibaresi çıkarıldı.

  DEMOKRASİ İBARESİ İÇİN 'TEKRİRİ' MÜZAKERE

  Adalet Komisyonu toplantısının öğleden sonraki çalışmalarına geçildiğinde, iktidara mensup üyelerin istemiyle sabahki oturumda kabul edilen, Türk Ceza Kanunu'nun 159. maddesini değiştiren düzenleme üzerinde "tekriri müzakere" açıldı. Maddenin yeniden görüşülmesi sırasında verilen bir önerge ile "demokrasi" ibaresi madde metninden çıkarıldı.

  Buna göre, Adalet Komisyonu'nda kabul edilen birinci madde ile TCK'nin 159. maddesi şöyle düzenleniyor:

  "Türklüğü, Cumhuriyeti, Türk Milletini, Türk Devletini, TBMM'yi, Bakanlar Kurulunu, bakanlıkları, adliyeyi, devletin askeri veya emniyet ve muhafaza kuvvetlerini veya bunları temsil eden bir kısmını alenen tahkir ve tezyif eden kimseye bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

  Birinci fıkrada yazılı cürümlerin işlenmesinde, tahkir ve tezyif açıkça belirtilmemiş olsa bile ona yönelik bulunduğunda tereddüt edilmeyecek bir durum varsa, tahkir ve tezyif edilen, açıklanmış gibi kabul edilir.

  Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına veya TBMM kararlarına alenen sövenlere bir aydan 6 aya kadar hapis cezası verilir.

  Türklüğü, Türk Milletini veya Türkiye devletini tahkir ve tezyif, yabancı memlekette bir Türk vatandaşı tarafından işlenirse, verilecek ceza üçte biri kadar artırılır."

  Yeni düzenlemeyle yürürlükteki maddede yer alan para cezaları kaldırılıyor, ağır hapis cezası hapis cezasına dönüştürülüyor, verilen cezanın üst sınırı da 6 yıldan 3 yıla düşürülüyor. Ayrıca, T.C. kanunlarına veya TBMM kararlarına alenen sövenlere verilecek cezanın alt sınırı da 15 günden 1 aya çıkarılıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı