Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
14 Ekim 2015 Çarşamba 05:19

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

‘Polatlı koyunu’ tescillendi

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Metin ÖZDEMİR/POLATLI (Ankara), (DHA) 2 Temmuz 2010
ANKARA’da Polatlı TİGEM ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nün 32 yıldır birlikte yürüttüğü ‘Polatlı koyunu’ türü ile ilgili çalışma tamamlandı. Polatlı koyununun, Tarım Bakanlığı’nca tescil işlemlerinin yapıldığı bildirildi.

Polatlı Tarım İşletmesi ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü, Polatlı koyunu türünü oluşturmak amacıyla 1978 yılında bir çalışma başlattı. Fransız koyunu ile Ak Karaman koyununun birleştirilmesiyle ortaya çıkan Polatlı koyunu türünün ırk sürecinin tamamlanması için 30 yıllık zaman dilimine ihtiyaç olduğu ve bunun da tamamlandığı kaydedildi. Polatlı koyununun, Tarım Bakanlığı’nca tescil işlemleri yapıldı. Tarım İşletmesi yetkilileri, tescil işlemlerinin Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra koyunun piyasaya damızlık olarak satılacağını açıkladı.

ET MİKTARI FAZLA

Yetkililer, Polatlı koyunu ırkı ile ilgili çalışmaların daha çok et ağırlıklı sürdürüldüğünü söyledi. TİGEM’de yaklaşık 30 Polatlı koyunun kesimi sonucunda diğer koyun türlerine göre et miktarının daha fazla olduğu belirlendi. 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH