Gündem Haberleri

  150 milyon dolarlık Misland'ın ilk bölümü açıldı

  Şahismail GEZİCİ- Mustafa DEVRİM/ ELAZIĞ, (DHA)
  28.07.2007 - 14:28 | Son Güncelleme:

  ELAZIĞ’da Mis Holding tarafından 2000 yılında temeli atılan ve 150 milyon dolara malolacak dev alışveriş merkezi Misland'ın ilk etabı törenle açıldı. Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, alışveriş merkezinin 2010 yılında tamamlanacağını belirterek, “Olmaz denilen bu büyük projemizin birinci etabını açtık” dedi.


  Elazığ'da 1989 yılında 36 esnafın bir araya gelerek kurduğu Lokantacılar Tüketim Kooperatifi 18 yıl içinde 500 çalışanı, 711 ortağı, 34 market şubesi, süt fabrikası, çay paketleme İşletmesi, giyim mağazası, sigortacılık, çiftlikler gibi birçok şirketleri bünyesinde toplayarak Mis Holding adını aldı. Mis Holding tarafından 2000 yılında Elazığ- Malatya karayolu üzerinde 150 dönüm arazi üzerinde temeli atılan ve büyesinde alışveriş, konaklama, eğlence merkezleri, tema parkları, luna parklar, hayvanat bahçesi ve fuar alanı bulunan alışveriş merkezi Misland'ın 5'te 1'lik bölümünü oluşturan ilk etabı törenle hizmete açıldı.

   Açılışa, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Diyanet İşleri Genel Başkan Yardımcısı Fikret Kahraman, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya, Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, AKP Elazığ milletvekilleri Hamza Yanılmaz, Tahir Öztürk, Faruk Septioğlu ile çok sayıda kişi katıldı.

  Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, alış veriş merkezinin toplam kamiyetinin 150 milyon dolara malolacağını ve 2010 yılında tamamlanacağını söyledi.

   Demirbağ, projelerini anlattığında herkesin şaşırdığını ve inanmayarak güldüğünü belirterek, “Bu projeye ‘imkansız' gözüyle bakıldı. Yıllar önce hayalini kurduğum bu projeye hemen herkes karşı çıkmıştı. Neredeyse, çevremdeki herkes ‘Olmaz böyle bir şey' diyordu. Üstelik, ’Elazığ’a mı yapacaksınız? diye gülüp geçiyorlardı. Olmaz denilen bu büyük projemizin birinci etabını oluşturan 5'te 1'lik bölünün açtık. Tamamının açılışını yapamadığımız için üzgünüm. Özellikle şehir ve yurtdışında bulunan hemşerilerimin Misland'ı gezme arzularına artık karşı koyamadık ve birinci perdeyi araladık.”

  Yöreye en büyük yatırımı yaparak daha fazla istihdam sağlama amaçladıklarını anlatan Demirbağ, bu yatırımlarıyla Elazığ'ı Doğu'nun lider ve marka şehri haline getireceklerini söyledi. Demirbağ, “Bu yaptıklarımız yapacaklarımızın sadece 5'te 1'idir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın en güzel göstergesidir. Biz bu bölgeyi, turizm ve alışveriş merkezi yaparken, bölgenin bu özelliğini sürdürebilmesi için alınması gereken bir dizi önlemler gerekmektedir. Çevredeki taşocağı patlamaları durdurulmalı, bu bölge turizm ve benzeri alan ilan edilmeli. Çevrede gürültülü, kokulu sanayiye veya hayvancılığa müsaade edilmemelidir. Devletimizin özellikle bürokraside önümüzü açmasını istiyor ve bekliyoruz” diye konuştu.

  Maliye Bakanlığı Mesteşarı Hasan Basri Aktan, kalkınmada öncelikle 50 ile verdikleri yatırım teşvikleriyle iş, aş ve istiham alanları yaratıldığını söyledi. Aktan, şöyle dedi:
  “2004 yılında başta Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde kalkınmaya öncelikli 50 vilde çeşitli teşviklerle destekler sağladık. Bu desteklerin bu bölgelerde birçok yatırıma zemin hazırladığını ve bu yatırımların gelecek için iş, aş ve istihdam yarattığını görmek bizleri çok sevindiriyor. Bu teşviklerin etkisiyle Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrar ile birlikte Türkiye her yönüyle gelişiyor ve kalkınıyor.

   Gelişen Türkiye’de herkes bu gelişmeden nasibin almaktadır. Kişi başına düşen milli gelir 5 yıl önce 2 bin dolardı. Ama şimdi 5 bin 500 dolara ve 2013 yılında 10 bin doları bulacaktır. Bu hedeflere hepimiz sermayemizi, deneyimizi ve bilgimizi ortaya koyarsak böyle güzel yatırımlar ortaya çıkmaktadır. Mis Holding’in yaptığı bu eser daha çok istihdam sağlayacak büyük bir merkez olacaktır.”

  AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya da, yeni kurulacak hükümetin küçük hedeflerle uğraşmayacağını söyledi. Çetinkaya, “Bir Elazığlı olarak bu güzel eserin açılışına katılmakla büyük haz duymaktayım. Dünyada eser vermek, bu bozkır ve dağları bu hale dönüştüren Mis Holding'e teşekkür ediyorum. Tarihte büyük bir önemi olan İpek Yolu üzerinde bulunan Harput, bugün Misland eseriyle Elazığ’ı tekrar tarihi ve gelecekteki yerini alacaktır. Getirdiğimiz teşviklerle ülkemiz gelişti. 22 Temmuz öncesi defterini kapattık. Şu andan itibaren herkesi büyük hedeflere ilerleyebilmek için el birliği ile çalışmaya çağırıyorum. Şimdiye kadar küçük hedeflerle uğraştık. Bize yakışan en büyük hedefleri göstererek gençleri geleceğe ilerletmektir” dedi

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı