GeriGündem 15 yaşında 9 ameliyat oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 yaşında 9 ameliyat oldu

15 yaşında 9 ameliyat oldu
refid:13616587 ilişkili resim dosyası

ADANA’da doğuştan bedensel engelli 15 yaşındaki Ayşegül Kaçar, ilki 4 aylıkken olmak üzere 15 yılda 9 kez ameliyat oldu.

Kalça kemiklerine platin takılacak olan Kaçar’a, bu nedenle yapılması planlanan 10’uncu ameliyat, büyüme çağında olması dikkate alınarak 20 yaşına girdiğinde yapılacak.

Özel Ortopedia Hastanesi’nde kontrolden geçirilen ve tekerlekli sandalye hediye edilen Ayşegül Kaçar’ın annesi 5 çocuk sahibi 46 yaşındaki Durdu Fatma Kaçar, kızına 6 aylık hamile iken, ayağının kayması sonucu düştüğünü, ancak doktor kontrolüne gidemediğini söyledi. Bir süre ağrı çektiğini ve günü gelmesine rağmen doğumun gerçekleşmemesi üzerine Ayşegül’ü suni sancıların verilmesiyle doğurduğunu belirten anne Kaçar, “Ayşegül doğduktan sonra bedensel engelli olduğunu öğrendik. Elleri iç, ayakları dışa doğru bakıyordu. Bu durumu nedeniyle henüz 4 aylık iken ameliyat yapıldı. Geçen süreçte 9 kez ameliyat geçirdi. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan kızımızın kalça kemiklerine platin takılmasıyla yürüyebileceklerini söylediler. Ancak gelişme çağında olduğu için bu ameliyatı 20 yaşına girdiğinde yapacaklarını söylediler. İnşallah kızımız 10’uncu ameliyattan sonra yürür. O günü sabırsızlıkla bekleyeceğiz” dedi.

Son geçirdiği ameliyatta ellerindeki eğriliğin düzeltilmesi için operasyon gören Ayşegül Kaçar, annesinin her gün okula götürmesi nedeniyle eğitimini aksatmadan sürdürebildiğini söyledi. Okula ulaşımda özellikle yağmurlu havalarda annesinin zorluk çektiğini anlatan Kaçar, “Yüreğir Lions Kulübü geçtiğimiz hafta bana yeni tekerlekli sandalye verdi. Biz de üzerine şemsiye yapılmasını rica ettik. Annem sandalyeyi sürdüğü için şemsiye tutamıyor, ben de ellerimdeki sorun nedeniyle şemsiye tutamıyorum. İkimiz de okula gidene kadar ıslanıyoruz” diye konuştu. Şu an tedavisi yeşil kartla yürütülen Kaçar, okulu ve okumayı çok sevdiğini, psikolog olmak istediğini anlatarak, “Yürüyebilmeyi çok istiyorum. 20 yaşıma geldiğimde platin taktırmak için ameliyat olabilecek parayı bulursak, yürüyebileceğim. O zamana kadar bir de akülü arabam olmasını çok isterdim” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle