GeriGündem 15 Temmuz’da İstanbul Valiliği işgal girişimi davasında karar çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 Temmuz’da İstanbul Valiliği işgal girişimi davasında karar çıktı

15 Temmuz’da İstanbul Valiliği işgal girişimi davasında karar çıktı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul Valiliği'ni işgal girişiminde bulunan 12'si tutuklu 14'ü rütbeli 90 askerin yargılandığı davada karar açıklandı: Mahkeme 8 kişiyi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. 80 kişi beraat etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi İstanbul Valiliği’ni işgal etmeye giden askerlerin yargılandığı davada 8 subaya ağırlaştırılmış müebbet, 80 askere ise beraat kararı verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Bakırköy Adliyesi Konferans Salonu’nda yapılan duruşmaya, 12’si tutuklu 14 sanık, taraf avukatları ve müştekiler ile izleyiciler katıldı.

Mahkeme, tutuklu sanıklar Kurmay Albay Nizamettin Aydın, Yarbay Recep Karaçam, Teğmen Sadık Efe, Yüzbaşı İsa Turhan, Mehmet Umut, Mehmet Ekerbiçer, Halit Turan ve Erkan Tercan’ı ‘Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Tutuklu yargılanan sanıklar Ali Kahraman, Cihan Sönmez, Mustafa Uğurlu ve Ünal Memiş’in beraatla birlikte tahliyesine karar verdi.

Mahkeme çoğunluğunu rütbesiz askerlerin oluşturduğu 80 tutuksuz sanığı beraat ettirirken, Ramazan Bilgin ve Emre Kılıç’ın dosyalarının tüm delillerin toplanmamış olmaması nedeniyle ayrılmasına karar verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle