GeriGündem 15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına askerlik yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına askerlik yok

15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına askerlik yok

15 Temmuz’da düzenlenen darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında iki yeni kanun hükmünde kararname (KHK) daha Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 11 ve 12’nci KHK’larla birçok alanda değişikliğe gidildi. 15 bin 728 kişinin meslekten ihraç edildiği yeni KHK’ların getirdiği değişiklikler özetle şöyle:

ASKERLİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK: 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında şehit olanların yakınlarına ilişkin Askerlik Kanunu’na geçici madde eklendi. Geçici madde şöyle: “FETÖ’nün darbe girişimiyle bu eylemin devamı niteliğindeki eylemleri, görevi olmadığı halde engel olmaya çalışırken şehit olanların çocukları ile kardeşleri, istekli olmadıkça silah altına alınmayacak.”

SINAVLARA GİREMEYECEKLER: Terör örgütü üyeliği veya bu örgütlerin faaliyeti kapsamında tutuklananlar veya hüküm giyenlere, OHAL dönemi boyunca merkezi sınavlara girme yasağı getirildi.

SİBER SUÇLARA GEÇİCİ ELEMAN: FETÖ darbe girişiminin ardından artan iş yükü ve dijital verilerin incelenmesinin hızlı yapılması için Siber Suçlarla Mücadele biriminde geçici personel alınacak.

ASKERİ ALANLARIN KULLANIMI: İmar Kanunu’nunda değişikliğe gidilerek askeri yapıların kullanımı Milli Savunma Bakanlığı’nın tasarrufuna bırakıldı.

İADE EDİLENLERİN HAKLARI VERİLECEK: Daha önce görevden alınan veya açığa alındıktan sonra KHK ile yeniden göreve dönenlere, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreyi kapsayan mali ve sosyal hakları geri ödenecek. Bu personel uygun kadro ve pozisyonlara atanacak. Ancak bu kişiler, tazminat talebinde bulunamayacaklar.

TAZMİNAT TALEP EDEMEYECEKLER: Yeni düzenlemeyle terör örgütleriyle bağlantılı oldukları gerekçesiyle kapatılan, faaliyeti durdurulan kurum ve kuruluşlar, kapatma nedeniyle tazminat talebinde bulunamayacaklar.

ASTEĞMEN DOKTOR ZORUNLU HİZMETTEN MUAF: TSK’nın tabip ve uzman tabip ihtiyacının karşılanması için düzenleme yapıldı. Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nca müştereken belirlenecek yerlerde askerlik hizmetini 12 ay süreyle yedek subay olarak yerine getiren doktorlar, devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış sayılacaklar.

İHRAÇLARDAN 15’İ BARIŞ İMZACISI: 1184 akademik ve idari personel daha ihraç edildi. Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi, 15 akademisyenin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisi imzacıları olduğunu açıkladı.

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLER DE ATILDI: Harp okullarında okuyan lisansüstü öğrenciler de atıldı. Bu öğrenciler YÖK tarafından üniversitelerin durumlarına uygun enstitülere yerleştirilecekler. FETÖ ya da başka bir gerekçeyle üniversiteye kayyum atandığında, üniversitenin vakfı da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilecek.

TERÖRLE BAĞLANTIYA LİSANS İPTALİ: Terör örgütleriyle bağlantısı tespit edilen kişilerin silah ruhsatları ile pasaportları da iptal edilecek. Buna göre TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından ve kamu görevinden çıkarılan kişilerin mahkûmiyet kararı aranmaksızın rütbe ve memuriyetleri alınabilinecek, ayrıca bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecekler. Silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları da iptal edilecek.

BELEDİYELER ÜCRETSİZ KURS AÇaBİLECEK: 29 Ekim’de yayımlanan 676 sayılı kararnamede belediyeler, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin ücretsiz kurs açması yasaklanmıştı. Ancak dün yayımlanan kararnamede belediyelerin, il milli eğitim müdürlükleriyle yapılan protokoller çerçevesinde ücretsiz kurslar açabilmesi sağlandı.

375 DERNEK KAPATILDI: Terör örgütleriyle daha önce bağlantılı olduğu gerekçesiyle faaliyetleri durdurulan 375 dernek, 9 basın yayın kuruluşu ve 19 özel sağlık kuruluşu KHK ile kapatıldı. Kapatılan dernekler arasında Çağdaş Hukukçular Derneği, Gündem Çocuk Derneği de bulunuyor.

GÖREVE İADELER: Daha önce yayımlanan KHK’larla ihraç edilen 157 kişi ise görevine iade edildi.

193 DERNEK-VAKIF AÇILDI: Daha önce kapatılan veya faaliyetleri durdurulan 175 dernek, 18 vakıf ile 1 sağlık merkezi yeniden açıldı. Bunlar arasında Türk Romen Dostluk Derneği, Türkiye Gönüllü Eğitimciler Derneği, Evrensel Eğitim Derneği, Turkuaz Kadınlar Derneği, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği, Diyarbakır Kınalı Eller Kadın Derneği de bulunuyor.

Koruculuk babadan oğula

STATÜLERİ güvenlik korucusu olarak değiştirilen köy korucularıyla ilgili yeni düzenlemelerde yapıldı. Buna göre 15 yıl hizmet eden korucular, 50 yaşını doldurmaları durumunda emekliye ayrılacak. Emekliye ayrılan köy korucuların yerine öncelikle ve sırasıyla varsa 30 yaşını doldurmamış olmak kaydıyla çocuklarından birisi, yoksa kardeşlerinden birisi güvenlik korucusu olarak görevlendirilecek.

Günlük evlere kimlik zorunluluğu

GÜNÜBİRLİK kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Bu evleri kiralayanlardan, genel kolluk kuvvetlerinin sistemine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bildirim yapmayanların işletme ruhsatları iptal edilecek.

‘İHTİYAT PİLOT’ DÖNEMİ

KHK ile Hava Kuvvetleri’nin pilot açığını kapatmak için de düzenlemeye gidildi. KHK ile kendi istekleriyle görevden ayrılan ve halen aktif olarak sivil havacılık şirketlerinde uçuş yapan pilotlar, TSK’da görev alıp savaş uçağı kullanabilecek. Buna göre, kriz veya yapılacak hava harekâtı durumlarında pilot ihtiyacının karşılanabilmesi için komutanlıklar bünyesinde pilot olarak hizmet vermiş ve kendi istekleriyle görevden ayrılmış olanlardan uçuş için gerekli şartları taşıyanlar, ilgili kuvvet komutanlığının teklifi ve Mili Savunma Bakanlığı’nın onayıyla ‘İhtiyat pilot’ olarak görevlendirilebilecek. Bu uygulamayla, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın kısa süre önce Hürriyet’e yaptığı açıklamada işaret ettiği dünya standartına uygun 1 koltuğa 2 pilot hedefleniyor. İhtiyat pilotlara, belirli aralıklarla ayda 3 iş gününden kısa olmamak ve bir sözleşme yılında toplam 60 iş gününü geçmemek kaydıyla belirlenecek hava araçlarında ve bölgelerde görev uçuşu yaptırılacak. (Uğur ERGAN / ANKARA)

TEK SEFERDE 15 BİN 726 İHRAÇ

RESMİ Gazete’de yayımlanarak dün yürürlüğe giren KHK kapsamında 15 bin 726 kamu çalışanı meslekten ihraç edildi. En fazla ihraç emniyet teşkilatında yaşandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 7 bin 586 kişi meslekten atıldı. İhraç edilen emniyet müdürleri arasında eski Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Kemal Yüzgüleç, eski Havacılık Daire Başkanı Hüseyin Başak ile eski Kriminal Daire Başkan Yardımcısı Hakan Liman da bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nden de çoğu albay düzeyinde olmak üzere 2 bin 391 kişi ihraç edildi. İhraç edilenlerin dağılımı şöyle: Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1259, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 391, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 338, Jandarma Genel Komutanlığı’nda ise 403. TRT’den ihraç edilenler arasında spikerler Ayşen Yılmaz, Muhammet Taha Can muhabirlerden Yavuz Şimşek, Selim Doğan, Mehmet Ceyhan, Celal Çeşitçioğu da bulunuyor. (Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA)

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle