GeriGündem 15 milyon öğrenci için tatil başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 milyon öğrenci için tatil başladı

15 milyon öğrenci için tatil başladı
refid:15064414 ilişkili resim dosyası

2009-2010 eğitim-öğretim yılı bugün sona erdi. Son zilin çalmasının ardından ilk ve ortaöğretim okullarında okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci ve 700 binin üzerinde öğretmen, 3 ay sürecek yaz tatiline çıktı. Okullar 20 Eylül'de açılacak. Erzurum'da da polis ilginç uygulama başlatarak karnesinde zayıf olan ve korkup kaçan öğrencilere sahip çıkarak ailelerine teslim ediyor.

 
Ancak ilköğretim ve lise son sınıf öğrencilerinin, sınav heyecanı devam edecek. Lise son sınıf öğrencileri 19 Haziran Cumartesi ve 20 Haziran Pazar, 26 Haziran Cumartesi ile 27 Haziran Pazar günleri Lisans Yerleştirme Sınavları'na(LYS) katılacak. LYS puan ve sonuçları ise 12 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. YGS ve LYS tercihleri ise 21 Temmuz ile 2 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

İlköğretim 8. sınıfların katıldığı Seviye Belirleme Sınavı’nın(SBS) sonuçları 8 Temmuz’da, İlköğretim 6 ve 7. sınıfların sınav sonuçları ise 6 Ağustos'ta açıklanacak. SBS'yi kazanan öğrencilerin tercihleri 9-23 Temmuz tarihleri arasında okul müdürlükleri tarafından alınacak. Yerleştirme sonuçları ise 29 Temmuz’da ilan edilecek.

Öğrenciler ve öğretmenler okullarına tekrar Eylül’de ‘merhaba’ diyecek. 2010-2011 eğitim-öğretim yılı, 20 Eylül 2010 Pazartesi günü başlayacak. 

KAÇAN ÖĞRENCİYE POLİS TİMİ

Erzurum Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Şubesi ekipleri, okul önlerinde görev alarak, karnesinde zayıf not olduğu için evlerine gitmekten çekinen öğrencileri evine götürüp, velileri de şiddet uygulamamaları konusunda uyardı.

Karnesinde tek zayıfı olduğu için eve gitmekten korkan Kazım Karabekir İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Emre Topçu’ya, Çocuk Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler destek oldu. Polisler, eve gitmekten çekinen öğrenciyi, araçla ailesinin yanına götürdü. Komiser Yardımcısı Lale Cemalettin Karahipleroğlu, Emre Topçu’nun ailesini, “Karnesinde zayıf olduğu için çocuğa lütfen kızmayın ve dövmeyin. Yoksa bu psikoloji ile çocuk akla gelmeyecek kötü şeyler yapabilir. Emre bize söz verdi. Kırık notunu düzeltecek” diye uyardı.

Karahipleroğlu’nun sözleri üzerine oğlunun başını okşayarak eve alan Ayşe Topçu, “Karnesinde bir zayıf olduğunu duyunca çok kızdım. Ama siz geldiğiniz için tüm sinirim geçti. Teşekkür ediyorum. Aslında bir zayıf not çok da kötü değil” diye konuştu.

6 yıl önce başlatılan uygulamayla her karne döneminde, zayıfı olan çocukları evlerine götürdüklerini belirten Lale Cemalettin Karahipleroğlu, “Ekiplerimiz, karne verildiği gün okul önlerinde görev yapıyor. Öğrencilerden zayıfı olan ve evine gitmekte çekinenleri hemen farkediyoruz. Onlara destek vererek evlerine götürüp teslim ediyoruz. Ne olursa olsun hiçbir çocuk dövülmemeli. Uzun süredir devam eden bu uygulama sayesinde karne sonrası hiçbir kötü durum yaşanmadı” dedi.

Polis eşliğinde evine giden Emre Topçu ise “Polis abla ve ağabeyler benimle gelmese annem fena halde döverdi. Ama şimdi yumuşadı. Artık korkmuyorum. Polislere ve anneme karnemde bundan sonra zayıf getirmeyeceğime söz verdim” diye konuştu.

8 AY EĞİTİM

2009-2010 eğitim-öğretim yılı ise 24 Eylül 2009'da başlamıştı. Öğrenciler, 22 Ocak-8 Şubat 2010 arasında yarıyıl tatili yaptı. Öğrenciler yarın, toplamda 180 iş günü ve yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılı maratonunu tamamlamış olacaklar.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle