GeriGündem 15 ilde operasyon: Çok sayıda gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15 ilde operasyon: Çok sayıda gözaltı

15 ilde operasyon: Çok sayıda gözaltı
refid:29305873 ilişkili resim dosyası

“Tahşiyeciler” grubuna yönelik kumpas soruşturmasında, İstanbul'un da aralarında yer aldığı 15 ilde, 20 polis hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen “Tahşiyeciler” grubuna yönelik soruşturmanın ikinci dalgasında, 20 polisin daha “suç ve delil uydurdukları”, “kumpas kurdukları” iddia edildi.
Bunun üzerine İstanbul merkezli 15 ilde, aralarında rütbelilerin de bulunduğu 20 polis hakkında gözaltı kararı alındı.
Gözaltı kararı verilenler arasında, “Tahşiyeciler” grubu elemanlarının evine el bombası bırakarak suç ve delil uydurduğu öne sürülen polislerin de yer aldığı bildirildi.

Soruşturmanın geçmişi

Tahşiye Yayınevi'nin sahibi Mehmet Nuri Turan'ın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca başlatılan soruşturma kapsamında 2014'ün aralık ayında operasyon düzenlenmişti.

Bu kapsamda, 2009 yılında “Tahşiyeciler” grubuna yönelik düzenlenen operasyonda, “suç ve delil uydurdukları”, "şüphelilere kumpas kurdukları" iddia edilen 31 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, gazeteci Nuh Gönültaş, Sungurlar dizisinin yapımcısı Salih Asan, Sungurlar dizisinin yönetmeni Engin Koç, Tek Türkiye dizisinin senaristi Ali Kara, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Tufan Ergüder'in de arasında bulunduğu 31 kişi yakalanmış, şüphelilerden Karaca'nın da aralarında yer aldığı 4 kişi tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında, Fetullah Gülen hakkında da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Daha sonra bu soruşturma kapsamında, eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile dönemin İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 5 kişi daha tutuklanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle