Gündem Haberleri

  15 günde 938 gözaltı

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Vahşet’’le özdeşleşen Hizbullah'a yönelik operasyonlar, son yılların en hızlı güvenlik çalışması oldu. 44 ildeki operasyonlarda 15 gün içinde 938 kişi gözaltına alındı, bunlardan 227'si tutuklandı.

  TÜRKİYE 12 Eylül'den sonra ilk kez bu denli büyük operasyonlara sahne oluyor. 17 Ocak 2000'de İstanbul Beykoz'da Hizbulah lideri Hüseyin Velioğlu'nun öldürüldüğü çatışmadan sonra sürdürülen operasyonlar 44 ilde tüm hızıyla sürerken, örgütün ipliği çorap söküğü gibi ortaya dökülüyor.

  İki haftadır süren operasyonlarda 938 Hizbullah militanı gözaltına alındı. Bu kişilerden 227'si tutuklandı. Velioğlu'nun öldürüldüğü 17 Ocak'tan önce 15 ayrı cezaevinde toplam 505 Hizbullahçı bulunuyordu. Şimdi tutuklu Hizbullahçı sayısı 732 oldu. Şu anda 380 Hizbullahçının gözaltında sorgusu sürüyor. Operasyonların her geçen gün artması bekleniyor.

  CEZAEVİ ENDİŞESİ

  Adalet Bakanlığı, cezaevlerinin yeni bir İBDA-C kampına dönmemesi için çare arıyor. Ancak mevcut cezaevlerinin yetersizliği nedeniyle Hizbullah militanları aynı koğuşlara kapatılıyor. Kısa süre içinde cezaevlerinin Hizbullah'ın kontrolüne geçmesinden endeşi ediliyor.

  İki hafta içinde Hizbullah tarafından katledilip gömüldüğü anlaşılan 48 kişinin cesedi çıkarıldı. Bu cesetlerden 23'ünün kimliği saptanabildi.

  Polis ve jandarma tarafından 44 ilde iki haftadır sürdürülen Hizbullah operasyonlarında 298 tabanca, 44 uzun namlulu tüfek, 11 av tüfeği, 2 kalem tabanca, biri Uzi, diğeri Beretta yarı otomatik suikast tabancası, 72 el bombası, 100 dinamit lokumu, 200 gram TNT, 3 roket, 1 adet havan, 3 fünye 4 bin 296 mermi, ile bomba yapımında kullanılan kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

  Hücre evler mühürlendi

  KARTAL'da ortaya çıkarılan Hizbullah terör örgütüne ait 2 ev, kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından mühürlendi.

  Pendik'te cuma günü yapılan operasyonun ardından evde bulunan 16 çocuğun ihtiyaçları vatandaşlar ve polis tarafından karşılanıyor.

  CENAZE BUGÜN

  Kartal'daki villa evde cesedine ulaşılan Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım ile vakıf üyesi Mehmet Şehit Avcı'nın cenazeleri, bugün Eyüp Sultan Camii'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından Eyüp Mezarlığı'nda defnedilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı