GeriGündem 15.Gezici Film Festivali başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

15.Gezici Film Festivali başladı

15.Gezici Film Festivali başladı
refid:13108623 ilişkili resim dosyası

Ankara, Artvin ve Üsküp'ün ev sahipliği yapacağı “15. Gezici Film Festivali”, Başkentte düzenlenen törenle başladı.

Ankara Sinema Derneğinin, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlediği gezici festivalin, Batı Sineması'ndaki açılış törenin sunuculuğunu Şevval Sam yaptı.

Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, törende, desteklerinden dolayı Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç'e plaket sundu.

Tanık, burada yaptığı konuşmada, “Ankara'nın kültür ve turizm etkinliklerini kaybetmiş bir şehir haline geldiğini” söyleyerek, “Buna direnen sivil toplum kuruluşları var. Çankaya Belediyesi onların yanında olmaya çalışıyor. Biz inanıyoruz ki hayatı güzelleştirmek ve geliştirmek özgür sanat ortamından olabilir” dedi.

Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç de Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatsal faaliyetleri destekleyenlerin başında geldiğini belirterek, bu anlamda festivali önemsediklerini ve desteklediklerini söyledi.

15.Gezici Film Festivali başladı
 
15.Gezici Film Festivali başladı

Gezici festivalin 15. yılını yürekten kutladığını ifade eden Genç, kültür ve sanat faaliyetlerini Türkiye'nin çeşitli yerlerine götüren Gezici Festival ile Kültür ve Turizm Bakanlığının misyonunun örtüştüğünü kaydetti.

Genç, “Bülent Tanık'ın yaptığı eleştirileri üstümüze almadım. Çünkü Bakanlık olarak sanatı her tarafa götürmeye çalışıyoruz. Fakat yerel yönetimler konusundaki eleştirilerine katılıyorum” diye konuştu.

Daha sonra, törene gelenler, “15. yıl özel seçkisi” olan “Bir adam bir gün bir ev alır”, “Çin seddi”, “Omuz Omuza”, “Uzatmalar” ve “Teşekkürler!” adlı kısa filmleri izledi.

Film gösteriminin ardından kokteyl verildi.

10 Aralık tarihine kadar Ankara'da gerçekleştirilecek festival, 11-17 Aralıkta Artvin'de ve 18-20 Aralıkta da Makedonya'nın başkenti Üsküp'te sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalde, bu yıl Almanya'dan Güney Kore'ye, Singapur'dan Polonya'ya 32 ülkeden 112 yönetmenin toplam 92 filmi bulunuyor.

Festivalin bu yılki teması “Karşı-lık” olarak belirlendi. Festival kapsamında, “Kapitalizm”, “Savaş”, “Burjuvazi”, “Eğitim sistemi”, “Milliyetçilik”, “Militarizm”, “Sömürü” gibi bir çok konuda film gösterimlerinden söyleşilere kadar “Karşı duruş” sergilenerek temanın altı çizilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle