GeriGündem 14'ünde ekmek almaya gitti, 15’inde bile dönemedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

14'ünde ekmek almaya gitti, 15’inde bile dönemedi

14'ünde ekmek almaya gitti, 15’inde bile dönemedi
refid:25504422 ilişkili resim dosyası

FUAT Soylu İlköğretim Okulu öğrencisi Berkin Elvan, 16 Haziran sabahı, saat 07.00’de ekmek almak için evden çıktı. Bir daha da dönemedi. Evinden bir kaç sokak ileride, polisin protestoculara attığı gaz fişeğiyle başından vuruldu. O günden bu yana yoğun bakımda. İki kez kalbi durmasına, 3 ameliyat ve bir küçük operasyon geçirmesine rağmen hayata sımsıkı tutunuyor. Vurulmasının üzerinden, Berkin’in hiç hatırlamayacağı iki mevsim ve koca bir yıl geçti. Berkin bugün 15 yaşına yoğun bakım ünitesinde merhaba dedi. Sevenleri Berkin'e destek için balonlar uçurdu.

Yattığı hastanenin bahçesinde toplanan yüzlerce kişi Berkin için getirdikleri balonları gökyüzüne uçurdu. Sevenleri, ekmek almaya giderken polisin attığı gaz kapsülüyle yaralanan ve 16 Haziran'dan bu yana hastanede uyutulan Berkin Elvan'ı anmaya ekmekle geldiler.

Berkin Elvan’ın ismini taşıyan internet sitesine, ailesi tarafından konulan yazıda Berkin’in doğum günü için şu satırlar yer aldı:

BERKİN ELVAN İÇİN BULUŞTULAR / FOTO GALERİ

BERKİN UYANACAK

Berkin geride kalan 204 gün boyunca 3 büyük ameliyat ve bir ufak operasyon geçirdi. Çoğunlukla makinaya bağlı olarak nefes alıyor. Yoğun bakımda ve tedavisi büyük bir özveriyle devam ediyor. Beyin Cerrahisi ve Yoğun Bakım doktorlarına, hemşirelerine, hasta bakıcılarına ve hastanede Berkin ile ilgilenen tüm hastane personeline teşekkür ediyoruz. Berkin uyanacak biliyoruz.

204 GÜN GEÇTİ

“Beyninde biber gazı kapsülü yaralanmasına bağlı hasar çok fazla. Ciğerlerinde yoğun biber gazına maruz kalmasından dolayı halen tedavisi tamamlanmamış hasar var. 16 Haziran 2013 gününden bu yana iki kez kalbi durdu. Direndi Berkin. Teslim olmadı direniyor. 15 yaşına bastı bugün. İlk kez kendi doğum gününde uyuyor canımız. Binlerce insanımız onun için isyan ederken o yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veriyor. 204 gün geçti ve adli soruşturma göstermelik olarak bir dosya numarasıyla mevcut. Avukatımız Evrim Deniz Karatana geride kalan 7 ay boyunca etkin bir soruşturma sürdürülmediği için dosyayı AİHM’ne taşıyacak bu ay içinde.”

14ünde ekmek almaya gitti, 15’inde bile dönemedi

PANKART VE SLOGAN YOK

“Hastanede sembolik bir doğum günü organize etmek istedi dostlarımız. Hayır diyemedik. Tek ricamız pankart getirilmemesi, slogan atılmaması oldu. Berkin’le beraber 1000 in üstünde yatan hasta var Okmeydanı Hastanesi’nde ve biz onlara saygı duyulması gerektiği için bu ricada bulunduk.“

İSMİNİ YAZABİLİRSİNİZ

“Berkin’i vuran polisler tespit edilmeyip devlet korumasında saklanırken, adli bir yaptırım uygulanmazken, Berkin’i haber yapan gazetelere ceza yağıyor. İsmini açık yazdıkları, fotosunu mozaiklemeden koydukları için veriliyor cezalar. Berkin Elvan’ın polislerce vurulduğu nokta dışında mozaiklenecek bir gizlisi yok. Resmini kullanabilirsiniz biz aile olarak izin veriyoruz. Berkin Elvan’ı dünyanın tüm ezilen ve direnen halkları açıkca ismi ve resmiyle biliyor. İsmini açıkca yazabilirsiniz. Katillerimizi, tetikçileri saklayan devlet evlatlarımızın yaşam hakkına saygı göstermeyen devlet isimlerinin kısaltılmasını, fotoğraflarının mozaiklenmesini isteyemez. Bize tetiği çekenlerin isimlerini versinler. O isimleri kısaltmayla yazar fotolarını mozaikleriz merak etmesinler.”

BERKİN DİRENİYOR

“Berkin yaşıyor, direniyor. Abdullah, Mehmet, Ethem, Ali İsmail, Medeni, Ahmet ve Hasan Ferit için yaşıyor, direniyor. Donarak ölen bebek için, buz saçağı başına düştüğü için ölen çocuk için, Van’da ölen kardeşleri için, Roboski’de katledilen çocuklarımız için, sokakta bulup oyuncak sandığı el bombasının patlamasıyla hayatını kaybeden çocuklar için Berkin yaşıyor ve direniyor.”

falkac@hurriyet.com.tr

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle