Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
08 Ekim 2015 Perşembe 19:21

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

İşte YGS soru ve cevapları

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Nuran ÇAKMAKÇI 12 Nisan 2010
İşte YGS soru ve cevapları
Yaklaşık 1.5 milyon aday, dün üniversite kapısını aralamak için ter döktü. Saat 10.00’da başlayıp 160 dakika süren YGS’de 180’nin üzerinde puan alanlar, Haziran sonunda yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı başarılarına göre üniversitelerde kendilerine yer bulabilecekler.

TÜRKÇE TESTİ

SOSYAL BİLİMLER TESTİ

TEMEL MATEMATİK TESTİ

FEN BİLİMLERİ TESTİ

CEVAP ANAHTARI

BİR SORUDA İKİ DOĞRU CEVAP VAR

ÜNİVERSİTEDE eğitim görmek isteyen 1 milyon 512 bin 450 aday, dün 160 dakika boyunca sınav salonlarında ter döktü. 

Saat 10.00’da başlayan sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerini yanıtlamaya çalıştı. Sonuçların Mayıs ayı başında açıklanmasının beklendiği sınavda 180’in üzerinde puan alanlar, Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)ye alınacak. Burada aldıkları puana göre üniversitelerin dört yıllık lisans bölümlerine yerleştirilecekler.

180 altı ne yapacak

180’in altında puan alanlar ise meslek yüksekokulları ön lisans programları ile açıköğretim programları ve Güzel Sanatlar Fakülteleri’ne başvurabilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekiyor.

YGS’de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. YGS’nin değerlendirilirken her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanı hesaplanacak.

LYS iki aşamalı olacak

LİSANS Yerleştirme Sınavları (LYS) üniversite yeni sınav sisteminin 2’nci aşamasını oluşturacak. LYS’de adayların Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya gibi ders başarıları ölçülecek. LYS’de ortaöğretim 9’ncu sınıf ve sonraki yıllarda okutulan konulardan sorular sorulacak. Lisans Yerleştirme Sınavları 5 ayrı oturum olarak planlandı. Her oturumda farklı bir test uygulanacak. Test grubundaki her bir test için ayrı soru kitapçıkları kullanılacak, cevap kağıdı ise ortak olacak.

ÖSYM Başkanı'ndan 'bir soruda iki doğru cevap' açıklaması

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Temel Matematik testinin hatalı olduğu iddia edilen 20. sorusunun uzmanlara inceletilmesinden sonra iptal edilip edilmeyeceğine karar verileceğini kaydetti.

Yarımağan, Matematik testinin 20. sorusunda iki doğru şık olduğu iddialarının değerlendirileceğini belirtti. Konuyla ilgili basında çıkan haberlerin ve ÖSYM'ye yapılacak bireysel başvuruların birlikte ele alınacağını söyleyen Yarımağan, “Biz soruyu hocalarımıza, uzmanlara inceletiriz, ondan sonra kararımızı veririz” dedi.

Sorunun iptal edilip edilmeyeceği konusunun, değerlendirme işlemleri henüz yapılmadığı için şu anda çok acil olmadığını ifade eden Yarımağan, “En geç bir haftada karar veririz” diye konuştu.

Yarımağan, dün gerçekleştirilen YGS ile ilgili evrakın sınav merkezlerinden ÖSYM'ye gelmeye devam ettiğini belirtti. Sınav evrakının çoğunun geldiğini kaydeden Yarımağan, evrakın ÖSYM'de toplanmasının yarın sabaha kadar sürebileceğini, daha sonra kutuların açılarak değerlendirme işlemlerinin başlayacağını anlattı.  Yorum Sayısı 3 / 32     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
barış a... 12/04/2010 - 22:54
Bazı arkadaşlar sorunun hatalı olmadığını söylüyor onların matematikten anlamadığı ortada... Ben sınavda bu soruda çok zaman kaybettim. 1 yanlışın bile çok değerli olduğu bu sınavlarda insanların geleceğiyle oynamak onlar için sıradan bir davranış...
Çok İyi %33 İyi %16 Normal %33 Kötü %0 Beğenmedim %16
Acı Gerçek 12/04/2010 - 18:06
Bu ne biçim bir sistem.Bizim zamanımızda bir OSS bir OYS vardı.İkisinide kazanan bir yerlere girmeye çalışıyordu.At mı yarıştırıyoruz.Grand Prix mi yapıyorsunuz anlamadım ?
Bir insan bu kadar sınava sokulur mu? Bir iki üç sınav yetmez dört beş altı olsun.Al sana sınav sistemi
Çok İyi %33 İyi %11 Normal %22 Kötü %11 Beğenmedim %22
Yalnızlar Rıhtımı 12/04/2010 - 17:34
Felsefede 2 yanlıs yapmısım sadece super yaa
Çok İyi %0 İyi %33 Normal %16 Kötü %33 Beğenmedim %16
Bu haberin diğer yorumcuları
Ne Mutlu TürkümDiyene
Çetin Ceylan
yasemin koç
Emre Ozkaya
selçuk erkin
Yusuf Şahintürk
BEGÜM YAYLA
talha atıcı
Bona Bahar
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 32     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH