Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
01 Nisan 2015 Çarşamba 16:11

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri

Travesti ve Transeksüeller de "açılım" istedi

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Işıl ARSLAN- Hüseyin TÜCCAR/BURSA, (DHA) 28 Mart 2010
BURSA’da 4 yıl önce kurulan ve kısa adı Gökkuşağı olan Türkiye’nin ilk Travestileri Transseksüelleri Gayleri Lezbiyenleri Koruma Yardımlaşma ve Kültürel Etkinlikleri Geliştirme Derneği’nin Başkanı Öykü Evren, üyelerinin çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüklerini belirterek, “Hükümetten travesti ve transseksüeller için de açılım istiyoruz” dedi.

Dernek merkezinde açıklama yapan Öykü Evren, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Aleviler, Ermeniler, Kürtler ve Romanlar için açılım yaptığını hatırlattı. Kendilerinin de bu ülkenin vatandaşları olduğunu vurgulayan Evren, “Biz de yasal haklarımızı istiyoruz. Dışlanmak istemiyoruz. Toplumun içinde insanca yaşayalım istiyoruz. Bu nedenle hükümetten bizimle ilgili bir çalışma istiyoruz” diye konuştu.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın “Eşcinsellik hastalıktır” açıklamasını da eleştiren Öykü Evren, Bakan Kavaf’ın yaptığı bu açıklamayla, toplumun nefretini kendilerinin üzerine çektiğini de öne sürdü.

‘İSTİHDAM PROJELERİNE DESTEK VERİLSİN’

Travesti ve transeksüellerin çok zor şartlar atında yaşadıklarını, aileleri ve toplum tarafından dışlandıklarını kaydeden Öykü Evren şöyle konuştu: “Fuhuş dışında hiçbir seçenekleri yok. Ben pembe kimlikli bir kadın olarak iş bulamıyorum. Bu durumun arkadaşlarım için ne derece zor olduğunu ben daha iyi biliyorum. Fuhuş yamak zorunda bırakılan travesti ve transseksüellerin topluma kazandırılması ve bir proje kapsamında istihdam edilmesini istiyorum. AB’den bu konuyla ilgili yığınla proje var. Kendi imkanlarımızla bir şeyler yapmak istiyoruz. En azından buna engel olmasınlar. Mesela ben, el sanatları üzerine üretim merkezi açmak istiyorum. 4- 5 arkadaşım buradan ekmek paralarını kazanabilirler. Bize destek olsunlar. Bizden korkmasınlar. Biz vebalı değiliz. Bizim de anne-babamız var. Bizim fuhuş dışında neden başka seçeneğimiz yok? Neden bize sahip çıkılmıyor. Kürtlere, Alevilere sahip çıkıyorlar. Peki, biz ne olacağız? Hükümetten travesti ve transseksüeller için de açılım istiyoruz”

  Yorum Sayısı 3 / 4     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Korkuyu Beklerken 28/03/2010 - 13:13
Aileden sorumlu bakanının eşcinselliği hastalık olarak tanımladığı bir hükümetten açılım bekliyorsunuz.Yapacakları açılım sizi hastaneye sevketmek olur..

Ben şahsen bu hükümetten herhangi bir konuda tutarlı bir adım beklemiyorum, bence Transexüel ve Travestiler de beklemesin.
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %21 Kötü %19 Beğenmedim %19
osman altiok 28/03/2010 - 12:49
elbette travesti ve escinsellerin büyük sorunu var, bu acilim denilen sey ancak hava civa ve oyalama taktigi hatta milletin her kesimini arabi kürdü lazi kardesi kardese düsüren büyük olay ,siyasiler yine yapacagini yapiyorlar
Çok İyi %21 İyi %19 Normal %19 Kötü %19 Beğenmedim %21
Cihangir Kaya 28/03/2010 - 12:27
Bu ulkede ezilen, dislanan herkesin hakları garanti altına alinmalıdır. Escinsellerin de!
Çok İyi %27 İyi %18 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %18
Bu haberin diğer yorumcuları
kamil hurşit
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 4     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH