Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
31 Ağustos 2015 Pazartesi 05:35

 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Tüm Gündem Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Begüm’ü zehrin ‘H’si mi öldürdü

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Orhan SAAT / İSTANBUL 14 Mart 2010
İstanbul Kadıköy’de, bir arkadaşının evinde aldığı aşırı doz uyuşturucudan hayatını kaybeden üniversiteli Begüm Veral’ın günlükleri mahkemede delil oldu.

Uyuşturucu bağımlılığından kurtulabilmek için tedavi gören genç kızın günlüğüne yazdığı ‘H’ harfinin uyuşturucu aldığı günleri mi gösterdiği araştırılıyor.

KADIKÖY 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletümeciliği bölümü 4. sınıf öğrencisiyken 23 yaşında aşırı dozda uyuşturucudan can veren Begüm Veral’e ‘zehiri’ satmakla suçlanan Aylin Bahadır, Mert Hotamış, Atasev Cin ve Erkan Sizer ile avukatları katıldı. Genç kızın balet babası Natık Veral ile balerin annesi Yeşim Argun de, zanlılarla ilgili iddiaları doğrulamak için, Eylül ayında aşırı dozdan can veren kızlarının günlüğünü, uyuşturucu alışverişi ve kullanımlarını göstermek için delil olarak mahkemeye sundu.

Zanlılar iddiayı reddetti

2 Eylül 2009’da can veren Begüm’ün arkadaşlarıyla buluşmalarını anlattığı notlarındaki ‘H’ harfinin, zanlılardan uyuşturucu aldığı günleri simgelediği iddialarını, hakim de son duruşmada zanlılara sordu. Ancak zanlılar iddiaları kabul etmedi. Zanlılar  Cin ve Bahadır, günlükte yer alan simgelerin anlamamını bilmediklerini ve Begüm’e uyuşturucu madde vermediklerini de iddia ettiler.

‘H, harikulade’ mi

Begüm Veral’ın değişik tarihlerde günlüğüne düştüğü “İş çıkışı Aylin’le görüştüm. H.”, “İş çıkışı Aylinlerin oraya gittim, Atasev’de gelmişti H.”, ”Akşamüstü 4 buçuğa kadar evdeydim. 5’te Aylin’le buluştuk burgerde H.” şeklindeki kısa notlarındaki H harfinin, uyuşturucu alıp kullandığı günleri göstermek için “harika, harikulade” anlamında kullandığı öne sürüldü.

Mahkeme heyeti, başka bir suçtan tutuklu olan Aylin Bahadır’ın Begüm Veral’e uyuşturucu satmaktan tutuklanmasına karar vererek duruşmayı erteledi. Begüm Veral’e uyuşturucu sattıkları gerekçesiyle Aylin Bahadır, Atasev Cin ve Erkan Sizer’in 15 yıla kadar, Mert Hotamış’ın ise 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

Artı ve eksiler ne anlama geliyor

MAHKEME, Begüm Veral’ın günlüğüne yazdığı ve ‘artı ve eksi’ işaretleriyle uyuşturucu temini ile ilgili para trafiğini anlattığı sanılan notları da araştırıyor. Bu notlardan bazıları da şöyle:
“Engin gelip aldı beni, çok güzeldi ama Annem + 30”
“Ata oradaydı + 50”
“Akşam eve erken döndüm annem + 50”
“Maaşımı aldım + 635”
“Aylin’le buluştuk – 30”
“İzmit’te Akın’da kaldım annem + 20, gece babamda kaldım + 20”
“4 buçuğa kadar evdeydim 5 ‘te Aylin’le buluştuk burgerde + 30”
“Anneannem odada + 50”

‘Aylin eski eroinman ama iyi bir insan’/_np/7748/10117748.jpg

BEGÜM Veral, günlüğünde tedavi için bulunduğu klinikte tanıştığı, Kocaeli Üniversitesi’nden uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle ayrılan Aylin Bahadır’ı da anlatıyor. 11 Şubat 2009 tarihli notlarda, bu tanışma şöyle anlatıyor: “Diğer oda arkadaşım Aylin abla. Ben geldiğimde zaten 14 gündür buradaydı. Adli olduğundan istediği zaman dışarı çıkamayacak durumdaydı.
‘Kolları morluk dolu’
Kollarındaki morluklar artık yara olmuş şişlikler içindeydi. 42 yaşında ve Erenköy’de oturuyordu. Konuştukça ortak tanıdıklarımız olduğunu görüyorduk. 20 senelik eroinmandı ama çok iyi bir insandı. En azından bana ilk gün çok yardımcı oldu. Nihan, Aylin Abla ve ben saat 23.00’te odalarımıza geçtikten sonra muhabbet hızla yol aldı.”

  Yorum Sayısı 3 / 10     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
akadir isik 14/03/2010 - 12:05
Ergenekon gibi üzerine gidebilseler,(yani bu soruna karsi da yasayi falan bir kenara birakip sonuca odaklansalar) cocuklarimizi koruyabiliriz.Gecek anlamda üzerine gidilmiyor,neden???
Çok İyi %25 İyi %18 Normal %17 Kötü %18 Beğenmedim %21
Özgür Cihan BERK 14/03/2010 - 11:02
Mert Ulusoy; kesinlikle haklısın."H" okunusu "eyç"; argoda eroini tanımlamaktadır. Bunu her eroinman bilir.Ben de daha onceden okullarda uyuşturucuya karşı verilen eğitimlerden biliyorum.Uyuşturucu gelecegimizi karartacak; insanı insanlıktan çıkaracak tedavisi olmayan tek illet.uzak durmak gerekir.
Çok İyi %26 İyi %18 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %18
HATİCE ODABAŞ 14/03/2010 - 10:17
Ben burada ailelerin yetersiz olduklarını düşünüyorum.Çünkü çocuklarla yeterli duygusal bağ kurulamıyor. Ve bu çocuklarımız mutsuzluktan bu tür arkadaş seçimleri içinde kendilerini emanet ediyorlar. Yatersiz ilgi, yetersiz sevgi çocukların ruh dünyasına inememek malesef bu kayıpları meydana getiriyo
Çok İyi %26 İyi %18 Normal %18 Kötü %18 Beğenmedim %17
Bu haberin diğer yorumcuları
Burcu Güven
mesut ulusoy
Onur Aydın
ozazara kandilli
sözünün eri
sarp bengü
erdinc ozman
YORUM ANALİZ
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 10     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Bu haberin diğer yorumları
Diğer Haberler
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH