GeriGündem 1400'üncü yılında Kur'an-ı Kerim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1400'üncü yılında Kur'an-ı Kerim

Türk İslam Eserleri Müzesi'ndeki, “1400. Yılında Kur'an-ı Kerim“ isimli serginin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Ertuğrul Günay, sergiyi gezdikten sonra ziyaretçi defterine görüşlerini yazdı.Türk İslam Eserleri Müzesi'nin envanterine kayıtlı elyazması Kur'an-ı Kerim ve cüzlerin büyük bölümü, indirilişinin 1400. yılında ilk defa Türk İslam Eserleri Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. 5 Eylül - 1 Aralık 2010 tarihleri arasında görülebilecek sergi, Türkiye'de ilk ve dünyada da sayılı sergiler arasında yer alma özelliği taşıyor. Kuran'ın indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi'ne denk gelmesi nedeniyle, yarın 23.00'e kadar açık kalacak olan serginin açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve çok sayıda davetli katıldı. Sergideki eserleri tek tek gezen Ertuğrul Günay, daha sonra ziyaretçi defterini imzaladı. Sergi açılışına davetli konuklar daha sonra düzenlenen iftar yemeğine katıldı.
Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde verilen iftar yemeğinin ardından konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, ilk defa İstanbul’a bu kadar yakışan bir etkinlik gerçekleştirildiğini belirterek, İstanbul’un bir yanıyla doğuda, bir yanıyla batıda engin bir medeniyetin izlerini taşıyan medeniyetlerden biri olduğunu söyledi. Günay, “Sergideki Kur’an-ı Kerim’ler, sadece İstanbul halkıyla değil, bütün dünyayla paylaşılıyor, Kur’an-ı Kerim mushaflarını sergiliyoruz. Elbette bizim için bir sıradan kağıda çok düz bir yazıyla yazılmış olsa bile onun mazrufu, muhtevası çok önemlidir. Bütün dinler kutsal kitaplarına büyük önem vermiştir, bu çok özel ve büyük zenginlik ama kutsal kitapların mazrufu her zaman zarfından daha önemlidir. Bunu da aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor“ dedi,
Konuşmaların ardından Patrik Bartholomeos, Ertuğrul Günay'a, Kur'an-ı Kerim hediye etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle