Gündem Haberleri

  14 yıllık ayıba son

  Hürriyet Haber
  14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk kadınının 14 yıllık ayıbı kalktı. Birleşmiş Milletler'in Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne (CEDAW), Türk Medeni Kanunu'nun evlilik ve aile ilişkilerini düzenleyen hükümleriyle çelişmesi nedeniyle 14 yıl önce çekince koyan Türkiye, bu çekinceyi nihayet kaldırdı.

  Evli kadına önceki soyadını kullanma izni, çalışmaya koca izninin iptali ve Medeni Kanun'da değişiklik öngören yeni tasarıda kadın-erkek eşitliğinin büyük ölçüde gerçekleştirildiğini kabul eden Türkiye, BM sekreteryasına çekinceleri kaldırdığını resmen bildirdi. Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Hasan Gemici, bu çekincelerin Türkiye'yi uluslararası görüşmelerde sıkıntıya soktuğuna dikkat çekti. 2 aydır Başbakanlık, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü ve Dışişleri Bakanlığı uzmanları tarafından konu üzerinde çalışıldığını söyleyen Gemici, çekincelerin kaldırılmasını ‘Türkiye’nin dünyadaki imajı ve demokratikleşmesi açısından olumlu bir gelişme' olarak değerlendirdi. Gemici, ‘‘Türkiye'nin kadın ve erkeğe eşit hak ve sorumluluklar yükleyen hükümleri yeni Medeni Kanun tasarısına koyması kadınların statüsünü yükseltme hedefi bakımından samimiyetini, iyiniyetini ve çabasını ortaya koyuyor. Bu yüzden Türkiye'nin daha fazla çekince tutmasının anlamı kalmadı’’ dedi.

  BM Genel Kurulu'nca 1979 yılında kabul edilen CEDAW Sözleşmesi'ni, Türkiye 1985'de Bakanlar Kurulu kararıyla onayladı. 1986'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren sözleşmeye katılma sırasında konulan çekinceler şöyle:

  CEDAW'ın 15/2 maddesinde yer alan ‘Taraf devletler medeni haklar bakımından kadınlara erkeklerinkine benzer hukuki ehliyet ve ehliyeti kullanmak için eşit fırsatlar tanıyacaklardır. Özellikle, kadınlara akit yapmada ve mülk idaresinde eşit haklar verecekler ve mahkemelerde davaların her aşamasında eşit muamele edeceklerdir’ hükmüne, Medeni Kanun'un 159'ncu maddesinde yer alan ‘Karının çalışması, meslek seçimi kocanın rızasına bağlıdır’ hükmü nedeniyle çekince konmuştu. Ancak Anayasa Mahkemesi bu maddeyi iptal edince çekincenin dayanağı ortadan kalktı.

  CEDAW Sözleşmesi'nin 15/4 maddesindeki ‘Taraf devletler, kadın ve erkeğe hukuki olarak ikametgah seçme ve nakletmekte eşit yasal haklar tanıyacaklardır’ hükmüne, Medeni Kanun'un 152'nci maddesi ‘Koca birliğin reisidir. Evin intiabı ona aittir’ ve 21'nci maddesi ‘Evli kadının ikametgahı kocanın ikametgahıdır’ maddeleri uyarınca çekince konulmuştu.

  Çekince konulan sözleşmenin 16'ncı maddesi ise evlilikte ve evliliğin son bulmasında, medeni durumlarına bakılmaksızın çocuklarla ilgili konularda, çocukların çıkarı en üst düzeyde tutularak ulusal yasalarda mevcut veli, vasi, kayyum olma ve evlat edinme ve benzeri müesseselerde, aile adı, meslek ve iş seçimi dahil karı ve koca için eşit kişisel haklar sağlama yükümlülüğü getiriyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı